ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עמוד פייסבוק פתוח בשבת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז שבט תשע"ו

עמוד פייסבוק פתוח בשבת


הרב עזריה אריאל

שאלה:
לרב שלום,
האם מותר לפתוח עמוד פייסבוק, שמפרסם אתר אינטרנט? מפני שעמודי הפייסבוק פתוחים קבוע, וניתן להיכנס אליהם גם בשבת.
השאלה היא עבור אתר עם המאפיינים האלה:
- השימוש באתר הינו בחינם ובעתיד גם יהיו בו פרסומות כך שיהיה רווחי, אך ללא עלות למשתמשים.
- האתר ועמוד הפייסבוק פונים בעיקר לציבור שומר שבת אך לא רק, ויכול להיות שיכנסו אליו אנשים שאינם שומרים שבת.
- האתר נסגר אוטומטית בשבת על ידי תוכנת wp-shabat.
- זהו עמוד בדיוק כמו שיש להמון מוסדות תורניים ורבנים ועמוד הפייסבוק של אתר ישיבה: https://www.facebook.com/yeshiva.org.il

ואם מותר לפתוח עמוד פייסבוק כזה, אין זה דומה לפתיחת אתר אינטרנט בשבת, בין מסחרי ובין לא?

תשובה:
לשואל, שלום!
איני רואה כל סיבה לאסור בתנאים שכתבת.
כאשר משאירים אתר מסחרי פתוח בשבת, דהיינו שניתן לקנות בו בשבת, הרי זו הזמנה לגולשים באתר לעשות איסור. זה לא רק "לפני עוור" רגיל, שמסייע לעבריין לעשות את רצונו, אלא הזמנה לגולשים לבצע איסור. ומאחר שיש אפשרות טכנית לסגור בקלות את האתר בשבת, הרי שהשארתו פתוח בשבת נועדה במכוון, או על כל פנים נראית כמכוונת, כדי שאנשים יגלשו ויבצעו פעולות מסחריות בשבת, וזוהי הכשלה באיסורים וגם זלזול בשבת קדשנו.
אמנם יש שהקלו מעיקר הדין גם בפתיחת אתר מסחרי בשבת (עיין במאמרו של הרב דייכובסקי שליט"א ב'תחומין' כב: האינטרנט בהלכה), ובדומה ללשון השמירת שבת כהלכתה (פכ"ט סכ"ט) על השארת מכונה לממכר סחורות: "נכון [=המלצה ולא חיוב] שבעליה ידאגו מבעוד יום שלא להשאיר את המתקנים במצב תקין לשימוש" בסביבה יהודית, ובהערה (עה) פירט על השיקולים להתיר. אך הדברים מובנים ביחס למכונה, שיש טרחה לבוא מדי יום ששי ולהשבית את פעולתה, אבל כאשר ניתן בקלות למנוע את הפעולה והאדם לא עושה זאת הרי זו כהזמנה לחילול שבת.
לעומת זאת בעמוד הפייסבוק, מעצם העובדה שאינך יכול לסוגרו בשבת הרי נמצא שאין כאן הכשלה מכוונת. משל למה הדבר דומה? לבעל חנות שיש לו שלט; האם עליו להסיר לפני שבת את השלט כדי שלא יבוא מחלל שבת המתעניין בחנות ויעתיק את הפרטים לפנקסו? קל וחומר כאשר אופי עמוד הפייסבוק מותאם לשומרי שבת, וגם האתר שאליו הוא מפנה סגור בשבת, כך שיש מקום לתלות שלא יהיה חילול שבת כלל (עיין שביעית פ"ה מ"ח).


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il