בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • מצוה גדולה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

גילה בת רחל

"לא תאכלו כל נבלה"

מצות לא תעשה שלא לאכול נבלה, שנאמר: "לא תאכלו כל נבלה" (דברים י"ד).

undefined

הרב שמואל הולשטיין

ניסן תשס"ט
2 דק' קריאה
מצות לא תעשה שלא לאכול נבלה, שנאמר: "לא תאכלו כל נבלה" (דברים י"ד).


מאות רבות של עיירות עבר רבי נחום מצ'רנוביל במסעותיו האין סופיים. פעם מסע להצלת יהודים מגזרות שניחתו עליהם, ופעם נסיעות למרחקים למצות פדיון שבויים, פעם לעזרה ליתומים, ופעמים אחרות לטובת קירוב רחוקים ועוד מצוות רבות שהיו עילה לנסיעותיו המרובות.
באחד ממסעותיו הגיע לעיירה, וכשפגש את היהודי הראשון שנקלע לדרכו שאלו היכן מצוי ביתו של השוחט של העיירה. היהודי הנשאל היה לא אחר מאשר השוחט בעצמו, אולם הוא התבייש מאוד לחשוף את זהותו, היות והיה בדרכו חזרה מעבודתו - שכידוע אינה מהנקיות ביותר, בעוד ניכר היה על האורח כי אדם חשוב הוא. לכן, הדריך השוחט את רבי נחום אל עבר ביתו תוך שהוא מראה לו דרך ארוכה יותר מהרגיל. משהחל רבי נחום לצעוד, רץ הלה לביתו בדרך קצרה והחליף בזריזות את בגדיו לכבוד האדם החשוב שעומד להגיע לביתו. משהגיע רבי נחום לביתו של השוחט, התקבל בכבוד רב והוצעה לפניו סעודה דשנה. רבי נחום קרא לשוחט לחדר צדדי, ולאחר שהזדהה בפניו, התנצל, ואמר כי דרכו היא בכל מקום שאליו הוא מגיע - לבדוק את סכין השחיטה של השוחט המקומי, היות ובנושא זה ישנם תקלות רבות, שכן על הסכין להיות חלקה לגמרי ללא שום פגם ולו הקטן ביותר לכן הוא מבקש לבדוק את הסכין לאחר תפילתו. השוחט הסכים כמובן לבקשתו של הצדיק, רץ למטבח וסיפר לאשתו בהתרגשות על הזכות הגדולה שנפלה להם לארח את הצדיק בביתם.
השוחט בהתרגשות סיפר לאשתו על בקשתו של הצדיק לבדוק את סכין השחיטה, וביקש ממנה להביא את הסכין. האשה רצה לחדר הסמוך והביאה את הסכין יחד עם אבן ההשחזה. השוחט אמר לאשתו כי אין צורך באבן היות ורק באותו בוקר ערך החלקה והשחזה יסודיים לסכין. אך האשה התעקשה - "כדאי וראוי כי לפני שהצדיק יבדוק את הסכין תעבור שוב על הסכין ותוודא כי אכן אין שום תקלה, וכך תמנע מעצמך אפשרות של בזיון". השוחט הסכים, הוא הוציא את הסכין מהנרתיק, הרים את האבן ביד השניה, ורגע לפני שהתחיל במלאכה, שקע בהרהורים. לאחר כמה רגעים ננער, ואמר לאשתו כי הוא לא ישחיז את הסכין כעת: "אם היה בא יהודי ובידו תרנגולת על מנת שאשחוט לו אותה, לא הייתי בודק שוב את הסכין, אלא הייתי סומך על הבדיקה שבדקתי קודם לכן. נמצא אם כן שהסכין בעיני טובה מספיק עבור רבש"ע. אם הסכין היא טובה וראויה לרבש"ע אזי לא ייתכן כי בשביל הצדיק אשחיז אותה שוב, ונמצא כי אני עושה שקר בנפשי". האשה הסכימה לדבריו, ובמתח המתינו לסיום תפילתו של הצדיק.
משסיים הצדיק את תפילתו, נכנס למטבח וקיבל בתודה את סכין השחיטה לידיו. הרבי הוציא את הסכין מהנרתיק בזהירות, עצם את עיניו - ובאופן מפתיע הכניס את הסכין בחזרה לנרתיק בלי להביט בה כלל. "אם הסכין ראויה היא לרבש"ע, גם עבורי היא מספקת, ואין לי צורך לבדוק אותה שוב" אמר הרבי לשוחט המופתע.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il