ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

מוחין ומידות: שכל ולב? ;">

דף הבית בית מדרש מדורים קרוב אליך Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

חשוון תשע"ו

מוחין ומידות: שכל ולב?

גליון מס 96נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

מבנה הנפש – גם האלוהית וגם הבהמית – הוא אחיד: עשרה כוחות נפשיים שמתחלקים לשני תחומים עיקריים. תחום ראשון נקרא מוחין, ובשלב הזה נסתפק בהסבר הלא מדויק שהכוונה היא לכוחות שכליים (נרחיב בהמשך בפרק י"ח). תחום שני נקרא מידות, כשהכוונה היא לתגובות רגשיות מסוגים שונים, שכל אחת מהן מביאה את האדם לפעול בצורה שונה.
מבנה של עשרה, למי שמכיר, מבוסס על מבנה עשר הספירות, שמפרט את האופנים שבהם אלוהים מתגלה בעולם. העובדה שהמבנה הזה מעוגן בדנ"א שלנו אומרת שאנו ברואים בצלם אלוהים.
מוחין הם חכמה, בינה ודעת.
מידות הן חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. שמות "נפשיים" יותר למידות החסד והגבורה הם אהבה ויראה.
בין המוחין והמידות יש קשר של הולדה: המוחין הם האבא והאמא של המידות. איך זה עובד? ממש כמו בהיריון. בשלב ראשון ישנה הזרעה, קליטה ראשונית של תובנה מופשטת, וזה תפקידה של החכמה, שנקראת גם אבא. בהמשך ישנה הפריה, כשהתובנה הראשונית הזו עוברת לעיבוד של הבינה, שנקראת גם אמא. הבינה היא עיקר ההתרחשות השכלית, הכוח שמברר ומתבונן ומרחיב ומעיין, עד שבסופו של דבר הוא בונה רעיון שלם, מובן ומעובד עד לפרטי פרטים. כעת מגיעה הלידה, כאשר הרעיון לא נשאר רק בתיאוריה אלא מופנם ונקלט ומעורר הדים בלב – בעזרת כוח הדעת, שמייצג התקשרות אכפתית. אלו הדים? תלוי בסוג הרעיון. ייתכן שמדובר ברעיון שמעורר את מידת החסד, אהבה, וייתכן שמדובר ברעיון שמעורר את מידת הגבורה, יראה.
מסקנה חשובה מהמבנה הזה: אין רגשות אמיתיים מבלי שקדם להם תהליך של הבנה והפנמה. רגשות שמתעוררים "ככה סתם", יהיו תמיד שטחיים וחסרי משמעות אמיתית.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב