ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

נפשי בשאלתי

דף הבית בית מדרש מדורים קרוב אליך Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

אדר ב תשע"ו

נפשי בשאלתי

גליון מס 117נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

אני כל הזמן נופל באינטרנט. יש לי סיכוי?
בוודאי שיש סיכוי. האמירה שאין סיכוי היא בעצמה מן האסטרטגיות היותר עמוקות של היצר הרע. יותר משהוא רוצה להפיל אותנו ברשתו, הוא רוצה שנחשוב שאין סיכוי. כשאנו נופלים זו נפילה חד פעמית, אך כשהוא גורם לנו להאמין שאין לנו סיכוי, הוא יכול לצאת לפנסיה ולהרוויח משכורת שמנה.
אכן, בנושא של נפילות באינטרנט, המאבק הוא קשה מאוד. חז"ל אמרו ש"לא העכבר גנב – החור גנב". ברוך ה' וזכינו שישנם אנשים שבמסירות גדולה הביאו לנו מוצרים איכותיים שאם משתמשים בהם בצורה נכונה הם חוסמים כראוי, ומונעים את הנפילות. עם זאת, יש דרכים לעזור גם למי שנפל ושקע, אך הדבר צריך עצה פרטית ולא מעל דפי העלון.

לאחרונה אין לי ברכה בכסף - הכל מתבזבז על הוצאות מזדמנות שלא היו בעבר. אני מקפיד על מעשרות. מה עליי לתקן?
יש לתקן בהשתדלות – גם בעולם הזה, וגם בתורה ומצוות. בעולם הזה – התיקון הוא לעשות חשבון נכון וגם לשקול הפתעות והוצאות שלא לקחנו בחשבון. בנוסף, לאדם יש תמיד לחפש בצרות שעוברות עליו מה עליו לתקן בתורה ומצוות, אך במקומות מוכרים ולא מוזרים. למשל, אם אדם נפגע בתאונות דרכים, הוא צריך לעשות תשובה על הנהיגה שלו, ואם נפגע מחבר שהתנקם בו, עליו לשוב על היחס לזולת ולהרבות באהבה. אם יש עניין שקשור לאותה צרה, יתחזק בו, ואם לא – יתחזק באופן כללי במצוות.
יותר מכך, יש להתחזק בביטחון בה' שמביא רק טוב על האדם, כמו שאמר רבי נחמן מברסלב: "כשאדם יודע שכל מאורעותיו הם לטובתו, זאת הבחינה היא מעין עולם הבא". וכמו שנפסק בשולחן ערוך, שירגיל אדם עצמו לומר, כל דעביד רחמנא - לטב עביד.

איך אפשר לעורר את המזל שלי?
העיסוק במזלות הוא מסוכן עד שעובדי עבודה זרה נקראו על שמו – עובדי כוכבים ומזלות. אנחנו לא עסוקים בלעורר מזלות. לכן אמרו חכמים "אין מזל לישראל". הקדוש ברוך הוא מוציא את ישראל מהאצטגנינות, ונתן את המזלות לעובדי כוכבים, ואנחנו דבוקים בה' יתברך לבדו.
ואף על פי כן, גם מהדבקות בה' יש המשכה והאצלה של שפע טוב, ולכן בכל פעם שקדושה מופיעה בעולם אנחנו אומרים "סימן טוב ומזל טוב", הנמצא בדבקות האלוקית ובהתחדשות של הברכה שה' משפיע עלינו – זהו המזל הטוב של ישראל.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב