בית המדרש

  • מדורים
  • חינוך ילדים
לחץ להקדשת שיעור זה

חוגי הורים

האם השתתפות בחוגי הורים המעניקים להורים כלים בחינוך ילדיהם היא דבר חיובי או שלילי?

undefined

הרב אליקים לבנון

שבט תשס"ז
2 דק' קריאה
שאלה:
אני משתתפת כבר כמה חודשים בחוג הורים, ומרגישה שהרבה דברים נשתנו לטובה בביתנו, אני משתפת גם את בעלי בנושאים העולים בחוג, ושנינו משתדלים לפעול ביחד, אך לאחרונה שמעתי וקראתי שיש מתנגדים לעצות והדרכות כאלה, אשמח לקבל הבהרה.

תשובה:
מצות חינוך היא מצוה רחבה ומורכבת. יש בה חלקים שהם מן התורה, כמו חינוך הילדים ללימוד תורה וחינוך הילדים לזכור את יציאת מצרים. (רמב"ם הלכות תלמוד תורה א' והלכות חמץ ומצה ז' ב') ויש מצות חינוך מדרבנן, הכוללת את החינוך לקיום כל המצוות, ההנהגות הטובות, דרכי מוסר ויושר וכד'.

כבר על אברהם אבינו מעיד הכתוב "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו, ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט". באופן כללי, החובה המוטלת עלינו היא לדאוג גם לדורות הבאים. כשם שכל אדם רוצה לראות את ילדיו מבוססים מבחינה כלכלית, כך לפחות, צריך כל אחד לשאוף לראות אותם הולכים בדרך טובה וישרה. בעבר, לא היה צורך לעסוק ברכישת כלים לחינוך. הטבע הבריא של "אידישע מאמע" ידע לאבחן את נפש הילד, לראות מה חסר לו, ומתוך אהבה - להשלים את מחסורו. בכך גדלו ילדים לתפארת, בריאים בגופם ובנפשם.

בדורות האחרונים השתנתה התמונה. עם ישראל עבר, ועדיין עובר, תמורות רבות ומגיע למצבים שלא היו דומים להם בעבר. התקשורת והמדיה נמצאים בכל מקום וגורמים לשינויים באיזון הטבעי של נפש האדם. כתוצאה מכך, הורים רבים מאבדים את החוש הטבעי ביחס לילדיהם. לכן, דבר מבורך הוא, לתת להם הדרכות וכלים, כדי להבין את הילד, לדעת באמת מה חסר לו, ולהשלים את החסר.

יש להדגיש, שחוג הורים אינו בא כתחליף לחינוך. החוג עושה אותנו מודעים לתהליך החינוך, וע"י זה בונה עבורנו בסיס טוב לחינוך. החינוך הטוב היה והוה, נעשה ע"י העברת המסרים החיוביים, אהבה גדולה לילדינו וכד'.

למשל, ילד הרגיל לבכות בגלל כל דבר פעוט, גורם לנו לפעמים לכעוס עליו, ולפעמים, לרחם עליו, אלו ואלו תגובות לא נכונות שלנו. אם נלמד את הסוגיא, נדע כיצד להגיב נכון, ומתוך אהבה לילד. כך נוציא אותו מהבכי המתמיד וממילא הדרך מוכשרת ללמדו ולחנכו. או תינוק המתעורר פעמים רבות בלילה, וגורם לאמו להיות עייפה ועצבנית. לאמא כזאת קשה לחנך מפני שתגובותיה נגזרות מהעייפות והעצבנות. אם נלמד את הדרך לגרום לילד לישון לילה שלם, הוא יקבל בבוקר אמא נינוחה ושמחה, אשר ממנה ילמד רוקחות חיים.

כללו של דבר, חוג הורים בא להעשיר אותנו בהבנה ובכלים נכונים כיצד לנתח וכיצד להגיב לילדינו, ובכך נסללת הדרך לקיים את מצוות החינוך כהלכתן.<
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il