בית המדרש

  • מדורים
  • זוגיות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

מיכאל בן מזל טוב

לשמור על האהבה הזוגית

אי אפשר לצוות על אדם דבר שהוא כולו רגשי. מכאן, שאהבה יש בה הרבה מן השכל והדעת. אהבה באה מתוך עבודה גדולה והשקעה שאותה אנו נדרשים להשקיע.

undefined

הרב אליקים לבנון

ט תמוז תשס"ח
2 דק' קריאה
שאלה:
אני נשוי כארבע שנים, בדרך כלל בשמחה ואושר עם אשתי וילדינו. אך לפעמים אני מרגיש כאילו יש ירידה באהבה שאני רוחש לאשתי, בדרך כלל זה אחרי ויכוח או כעס של אחד על השני. כשרגש האהבה נחלש עולות מחשבות שאולי בעצם טעיתי בבחירה, ואולי אני צריך להקים בית עם אשה אחרת. האם המחשבות הללו נכונות?

תשובה:
דרכם של בני אדם לחשוב שאהבה היא ענין רגשי, רומנטי ההולך יד ביד עם תאוה.
אבל בשפה העברית אנו רואים שאהבה מתחילה ב-א', ותאוה מתחילה ב-ת'. ואכן זה המרחק ביניהם, כמרחק שבין א' לת'. התורה מצוה אותנו בשלוש מצוות של אהבה: אהבת ה', אהבת הרע, ואהבת הגר. חכמים מוסיפים על כך מצוה מיוחדת בין איש לאשתו :"האוהב את אשתו כגופו, והמכבדה יותר מגופו... עליו הכתוב אומר: 'וידעת כי שלום אהלך'" (יבמות ס"ב).
אי אפשר לצוות על אדם דבר שהוא כולו רגשי. מכאן, שאהבה יש בה הרבה מן השכל והדעת. ויתירה מזו, אהבה אינה מגיעה סתם, ע"פ מראה פנים או עניין חיצוני אחר. זו, קרובה יותר לתאוה, הבאה לו לאדם בעל כורחו. לעומתה, אהבה באה מתוך עבודה גדולה והשקעה שאותה אנו נדרשים להשקיע.
אין סוף לגורמים היכולים להפריע לבעל לאהוב את אשתו: הבית מבולגן, הכיור מלא כלים, הילדים מלוכלכים, האוכל לא מוכן בזמן וכו' וכו'. כפי שכתבת, מתעוררת ביקורת של הבעל על אשתו, או טענות של האשה כלפי בעלה, מדוע אינו עוזר לה, מדוע הכל נופל על כתפיה וכו'.
כמובן שהתרחשויות אלו מולידות מתח בבית, והאהבה נדחקת לקרן זווית. דע לך שבידך לשנות הכל לטובה, כי מצוות אהבה היא של הבעל, שחובתו לאהוב את אשתו. ואם תשאל, הכיצד?
הרי כעת אני מלא התמרמרות כלפי אשתי, ומהו מטה הקסם לחזור לאהוב אותה?

התשובה היא: עבודה, עבודה, עבודה! העבודה הראשונה היא לשבת עם עצמך ולחשוב על הסגולות הטובות של אשתך. גם בעת כעס, צריך לזכור את נקודות האור שיש בה, אשר בעזרתם היא משפיעה עליך מאד לטובה, בכל דרכי החיים. אחר כך יש להציב בפרופורציות הנכונות את אותן הנקודות המעלות תרעומת, במבט אמיתי רואים שאלו הן נקודות פרטיות וקטנות, אשר בשיחה נינוחה, כאשר כל אחד בא איש לקראת רעהו, מתגמדים המפריעים הללו, ובהושטת יד עוזרת, גם נעלמים לגמרי. אז חוזרת ההרגשה הנפשית האמיתית, המלווה בשכל ישר, המראה לנו כמה אנו מתאימים איש לרעהו, וכמה צדק הקב"ה כאשר הביאנו להקים יחדיו בית ומשפחה. זה הבסיס לצמיחה קבועה של האהבה בבית.
עבודה זו היא פעולה מתמדת. ללא הפסקות וקיטועים. קבל על עצמך לקום כל יום בבוקר ולחשוב על הקשר הטוב ביניכם, ולצד מחשבה זו, להוסיף פתרונות ל"פכים הקטנים" המעכבים את האהבה.
מחשבות חיוביות אלה, דוחות כל רעיון על טעות בבחירה או חלילה על פירוק המשפחה.
העצמת האהבה בין בעל לאשתו בונה את האהבה בין אדם לילדיו, ומתוך כך, כל האווירה בבית הופכת להיות אווירה חיובית, כל אחד מבני הבית רוצה בטובתו של חבירו, וגם הילדים קולטים רוח זו וגדלים מתוך בריאות נפשית ויציבות של שמחה .
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il