בית המדרש

  • מדורים
  • יש שואלים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

הציונות הדתית

ככל שהבית גבוה יותר כך הצל שהוא עושה גדול יותר, ומי שמסתכל על הצל בלבד הוא רואה שהצל גדל, אך מי שמסתכל מה גורם שהצל גדל, הוא רואה שהבניין הולך וגדל.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

ט תמוז תשס"ח
2 דק' קריאה 5 דק' צפיה
אדם אחד שאל אותי מדוע נשמעים קולות האומרים שהציונות הדתית במשבר, יש אפילו טוענים שהיא מתפרקת. הוא ממשיך ואומר, אני גר במקום שיש בו גרעין תורני ורואה שהוא מתפתח ומתקדם כל הזמן. למה אומרים שיש משבר והתפרקות. האומנם זה המצב?!
תשובה: הציונות הדתית לא מתפרקת אלא גדלה ומסתעפת כמו עץ שגדל ומשלח ענפים לכל הצדדים, והענפים מתפשטים זה לשמאל וזה לימין וזה למעלה, והמרחק בין הענפים גדל. מצב זה אינו מבטא התרחקות והתנכרות של הצדדים זה מזה, אלא התרחבות והתפשטות, כי הצדדים מחוברים כולם אל הגזע ואל השורשים. וכמו שאתה רואה במקומך שהפעילות של הגרעין התורני מתרחבת, ויש הצלחות - כך המצב בהרבה מקומות. ישיבות חדשות קמות והישיבות הותיקות מתבססות, קמים כוללים וישיבות תכוניות תורניות, מתרבים ספסלי בית המדרש של הציונות הדתית, ההתיישבות ביהודה ושומרון גדלה כל שנה באופן יחסי יותר מכל מחוז בארץ, על אף הגזרות הרעות של הממשלה. אלא שזה הסדר במציאות, ככל שהבית גבוה יותר כך הצל שהוא עושה גדול יותר, ומי שמסתכל על הצל בלבד הוא רואה שהצל גדל, אך מי שמסתכל מה גורם שהצל גדל, הוא רואה שהבניין הולך וגדל. זו דרכו של עולם מרבה נכסים מרבה דאגה. הציונות הדתית גדלה, וככל שההצלחה גדלה כך ההתנגדות אליה מתחזקת. הגידול גורם שמתרבים הגוונים, וכל גוון מתרכז בפן ייחודי שמאפיין אותו, ואף שהוא יונק מאותו שורש, הוא חפץ לפתח את הייחודיות שלו, וכל עוד לא פיתח וביסס את הדרך של הענף שלו, הוא חושש מהדגשת היחד, שמא יבולע לייחוד שלו. אך אחרי שהדרך המיוחדת שלו תתבסס, ולא יהיה עוד הפחד מפני התחברות עם שאר הגוונים, ישובו כולם להתאחד שכן הלא כל הגוונים יונקים ממקור אחד.
הדרך של הציונות הדתית הלא היא השאיפה השלמה של האומה לגאולה, הכוללת את השאיפה לשלמות התורה, שלמות העם ושלמות הארץ. דרך זו המאגדת את כל השאיפות, היא דרך בטוחה וסופה להתקיים. אמנם עקב גדולתה, רבים המכשלות בדרך, אך הניצחון על כל העיכובים מובטח כי ד' אלוקינו הוא ההולך לפנינו להביא אותנו לגאולתנו השלמה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il