ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

קיפול התפילין בראש חודש, ופתיל תכלת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב סיון תשע"ו

קיפול התפילין בראש חודש, ופתיל תכלת


הרב שמואל אריאל

שאלה:
1.כשמתפללים מוסף בראש חודש נוהגים להוריד את התפילין. האם צריך גם לקפלם?
2.מה המקור לפתיל תכלת, מתי לבשו ומתי הפסיקו ללבוש?


תשובה:
שלום וברכה!

1. המנהג הרווח הוא שחולצים את התפילין לאחר הקדיש שקודם מוסף, ואז עומדים מיד להתפלל מוסף, ורק אחרי תפילת מוסף מקפלים את התפילין. כפי המנהג הזה מופיע בבן איש חי (שנה א', חיי שרה י"ט), שלמרות שבדרך כלל אין ראוי להשאיר את התפילין לא מקופלים, בראש חודש משאירים אותם, כדי להתפלל מוסף עם הציבור. אלא שיש להקפיד לשים את התפילין על השולחן באופן מכובד, ולא הפוכים וכדומה.
ויש שכתבו שעדיף לחלוץ את התפילין מוקדם יותר, לפני הקדיש, כדי שיספיק לקפל אותם לפני מוסף (שו"ת תשובות והנהגות א', מה). אך אין זה המנהג הרווח.

2. המקור לפתיל תכלת הוא בתורה, כפי שאנו קוראים בכל יום בפרשת ציצית שבקריאת שמע: "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם לְדֹרֹתָם, וְנָתְנוּ עַל צִיצִת הַכָּנָף פְּתִיל תְּכֵלֶת" (במדבר ט"ו, לח).
עד לסוף תקופת הגמרא, היה תמיד בציצית גם פתיל תכלת, כפי מצוות התורה.
זמן מה לאחר חתימת הגמרא פסקה התכלת, ובסוף תקופת הגאונים אנו כבר מוצאים שהגאונים כותבים ש"אין לנו תכלת". ישנן השערות שונות מדוע פסקה התכלת: משום גזירות של המלכות הרומית, או משום מלחמות שהחריבו את האיזורים בהם ייצרו את התכלת.
בדורות שלאחר מכן, למרות שפסקו הגזירות והמלחמות, לא יכלו לחדש את ייצור התכלת. זאת משום שהתכלת כשרה רק כאשר מפיקים אותה מסוג מסויים של חילזון ימי, ולאחר שהיתה הפסקה בייצור התכלת, שכחו מהו החילזון שממנו מפיקים את התכלת, וגם כיצד בדיוק מפיקים אותה.
בדורות האחרונים היו ניסיונות שונים לזהות את החילזון שממנו מפיקים תכלת ולשחזר את אופן ההפקה. הזיהוי המקובל כיום הוא "ארגמון קהה קוצים", חילזון שחי בים התיכון, ובגופו יש נוזל שממנו ניתן לצבוע תכלת.
סקירה נרחבת על עניין התכלת (הזיהויים השונים, הראיות לטובת הזיהוי של הארגמון, הטענות בעד ונגד חידוש התכלת, דיון הלכתי בקשירת התכלת) תוכל למצוא במאמרי "התכלת וחידושה", בקישור: http://www.otniel.org/show.asp?id=23391


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il