ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

איסורי הנאה במזון כלבים יבש בבקשה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אב תשע"ו

איסורי הנאה במזון כלבים יבש בבקשה


הרבנות הראשית לישראל

שאלה:
מאד דואגת.אני צריכה מזון לכלבים..אני מבינה שיש איסורים? למשל איסור הנאה בחלב ודם ובשר וחלב,ועוד? זאת אומרת-אסור לקנות לבהמתו? עכשיו..מוצרים מחו’’ל לפעמים זה כבש,יכול להיות מסתמא חלב[השומן] או בהמה טהורה אחרת עם חלב,ואף במוצרי עוף מחו’’ל-יכול להיות דם,נכון? אז הגענו לישראלים..הייתי קונה דוגלי זול שהכלבה אהבה ורק לאחרונה לחרדתי ראיתי שרשום על האריזה-מוצרי חלב,ולא רק עוף-אלא גם מוצרי בשר+חזיר.זה אומר שזה בשר עם חלב מבושל יחד! נכון? איך זה מקבל אישור? כבר לא יודעת מה לתת להם זול ומקומי. אז למעשה לגבסי דוגלי שנראה לפי האריזה שזה בשר חלב וחזיר ..לא רק עוף..וגם כיצד מוצרי כלבים מחו’’ל מקבלים אישור מבחינת חלב ודם והציבור לא מודע וקונה?

תשובה:
ב"ה
שלו-ם וברכה
בשולחן ערוך(יורה דעה פ"ז) נפסק:
בשר בקר וצאן טהורים שבושל בחלב מבהמה טהורה אסור בהנאה. בשר חיה ועוף וכן בשר טמאה שבושל בחלב מותר בהנאה(רק הב"ח וים של שלמה אוסרים בהנאה מרבנן).
בשר בהמה כשרה שנטרפה או התנבלה(שנפסלה בשחיטה) שבושל בחלב ישנה מחלוקת אם אסור בהנאה(פתחי תשובה יורה דעה פ"ז, ו'), [בן איש חי(בעלותך שנה שניה ה'), כף החיים(פ"ז י"ט-כ') פרי מגדים(הקדמה לבשר וחלב וחת"ם סופר- אוסרים בהנאה, לעומתם ערוך השולחן(פ"ז י"ב) פוסק כרמב"ם שמותר בהנאה].
לפי הכלל הזה אפשר לבדוק מה נאסר בהנאה מהאוכל של החיות. שכאשר בתערובת אין בשר מבהמה או צאן טהורים אף אם יש חלב מבהמה טהורה מותר להנות, אולם כאשר יש בשר מבהמה או צאן טהורים וחלב מבהמה טהורה יש לחשוש לדעות האוסרות בהנאה אף כאשר לא נשחטו על פי ההלכה.
בברכה
הרב חגי בר גיורא

השאלה "כשרות מאכלי כלב" נשאלה בהמשך לשאלה זו.
2 שאלות אישיות נשאלו. בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il