ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

השבת אבידה שהמאבד לא בא לקחת אותה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד טבת תשע"ז

השבת אבידה שהמאבד לא בא לקחת אותה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום כבוד הרב, יש לי 2 שאלות:
1) מצאתי חומש מקראות גדולות, עם שם ומס’ טלפון, התקשרתי לבעלים, והם גרים באותה עיר בה אני גר אך בשכונה אחרת, והם רוצים שאני אסע אליהם ע"מ להחזיר להם את האבידה (מרחק של 20 דק’ נסיעה באוטובוס, וגם האוטובוס עולה כסף). אני צריך ליסוע אליו? אם כן, הוא אמור לשלם לי על הוצאות הנסיעה (הלוך חזור)? ואם לא, מה לעשות בה?
תודה רבה!

2) אח שלי מצא באוטובוס אגד לתלמידים שעושים בו עוד קווים חוץ מהתלמידים, פלאפון נוקיה, שהסוללה שלו לא עובדת, כשבדקתי אותו עם הסוללה שלי, לבדוק אם יש פרטים בפנים (אנשי קשר וכדו’) ולא היה שום פרט מיוחד, שמראה סימן בעלות. שאלתי היא: איך אח שלי יכול להכריז על המציאה, ואיפה להכריז? ובמידה שלא יענו לו, האם הוא יזכה בה? או שיצטרך למסור אותה לנהג\אגד?


תשובה:
לשואל, שלום וברכה!

1. אינך צריך לנסוע אליו, ואתה גם רשאי להודיע לו על פרק זמן סביר שאם עד לא יבוא אתה מפקיר את החומש או לוקח אותו לעצמך. חיוב השבת אבידה הוא שמכיוון שאתה יודע היכן האבידה והמאבד לא יודע אתה צריך להשלים לו את המידע שחסר לו, אבל אינך צריך לעשות עבורו דבר שהוא מסוגל בעצמו. ואם הוא מתעכב מלקחת את האבידה, זוהי "אבידה מדעת" שהיא הפקר (משפט האבידה סי' רנט שערי צדק ס"ק יד, עמ' כא; השבת אבידה כהלכה, פ"ג ס"ו). למרות זאת, מסתבר לענ"ד שאם המאבד באמת לא מסוגל להגיע אליך יש מצוות השבת אבידה להביא את האבידה אליו (עיין 'דרישה' חו"מ סי' רסה, שדייק מהטור ועוד ראשונים שאפילו כאשר הבעלים ליד החפץ, אם הם לא יכולים להרימו מסיבה כלשהי יש מצוות השבת אבידה לסייע להם), ובתנאי שהוא יממן את הנסיעה.

2. הטוב ביותר הוא להעביר לאגד מהר ככל האפשר, מפני שיש להניח שזוהי הכתובת הראשונה שבה המאבד יחפש. אינני יודע מה מקובל באגד כשלא מוצאים את המאבד.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il