ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

איך לבחור חופשי בלי להבין? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג תמוז תשע"ז

איך לבחור חופשי בלי להבין?


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
"הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים"
מה זה יראת שמיים?
מצוות? כדי לקיים אותן אתה צריך להיות חשוף/מודע לקיומן. חילונים תינוקות שבויים למשל, לא ממש יכולים לקיים מה שהם לא מכירים ומה שגם אין סיבה שיחפשו .. שירצו להכיר .. אני מכירה המון תינוקות שבויים כאלה, שהחיים שלהם זורמים על מי מנוחות, ככה שאין סיבה שיעשו סוויצ’ים ויחפשו שינויים. והם לא יודעים כלום כי לא יידעו אותם בכלום, הם התחנכו על הכלום הזה ועוצבו עליו. עם ישראל כן?! זה כאילו בורא עולם לא בחר בהם, כאילו לא בא לו עליהם .. הוא לא מראה להם את הדרך אליו. ואוקי.. אז אולי יום אחד הם יקבלו כאפה מהחיים ואז הם יזכרו. אבל למה מלכתחילה? למה להשאיר אותם תקופה ארוכה כ"כ מחוץ למשחק. במה הם בוחרים? מה היראת שמיים שלא בידי שמיים בחיים שלהם? שאלות בלי תשובות.

ועכשיו נעבור אל החיים שלי. לא פחות תמוהים.
קיום מצוות? לא בחרתי. לפחות לא הרגשתי אפעם שבחרתי, אין נקודה שאני יכולה להניח עליה את האצבע ולהגיד - פה בחרתי. וזה לא כי גדלתי במשפחה דתית וזרמתי עם החיים ועשיתי מה שלימדו אותו וכאלה. גדלתי במשפחה דתית כן, אבל לא כזאת שמקפידה במיוחד, וכן עשיתי שינויים, וכן אני חיה לא כמו שחינכו אותי דווקא ועושה דברים דתיים יהודיים שהמשפחה שלי לא בהכרח דחפה אותי אליהם. אבל אלוקים כן. כל מה שאני עושה - ככה אני מרגישה לפחות, זה כי אני מוכרחת. מוכרחת לא אומר שאני סובלת ועושה את זה כי חייב או צריך ולא בא לי, להיפך, בא לי ואני מאמינה ולהוטה לפעמים ומתלהבת (ולפעמים לא אבל עובדים על זה). העניין הוא שגם הבא לי הזה הוא מאת ה’. מוחין דקטנות/דגדלות.
תיקון המידות - גם היכולת לשנות ולעבוד על המידות, ולשנות את הטבע של עצמך היא בידי שמיים. מניסיון אישי שלי, הכוחות נפש שצריך בשביל זה הם אינסופיים ובעצמך - כנראה אתה לא מסוגל.

ברור לי שיש בחירה חופשית ושאנחנו לא מכונות. וברור לי שיש דברים שהשכל הקטן שלנו לא מבין ולא צריך כי אם הוא היה צריך הוא היה מסוגל להבין. אבל איך אפשר לחיות, ולהעריך את עצמך אם אין לך אמות מידה לעשות את זה? אני לא מכונה, אבל אני מרגישה מכונה, אין לי מושג מה אני בוחרת, ומה לעומת זאת ה’ ( = החיים+המבנה הפנימי נפשי המסויים שלי+התערבות משגיחה ברורה של בורא עולם שלא קשורה לקודמים) דחף אותי לעשות.
קשה לבחור בלי לבחור .....

חזרה וסיכום של הכל: מה זה יראת שמיים?
תודה.


תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך הארוך, ראיתי את הרצון שלך להבין, את הרצון שלך להתחבר לדברים באמת, דברים שאת תרגישים שאת מחוברת אליהם וחיה אותם מתוך חיבור עמוק ומלא.
זכית לחיות מתוך משפחה דתית, שחלק משמעותי מתוך ההתמודדויות השונות אינן מנת חלקך, ויחד עם זה את רוצה להמשיך למעלה, להמשיך ולברר.
אלא ששאלות אלו שאת שואלת הינן פתח חשוב ללימוד מסודר, לבירור מעמיק שיתן לך המון בחיים. לכן, אכתוב כמה מילים ביחס לשאלה שלך, אך יודע אני שאין הקומץ שישביע את הארי, ועל שאלות כאלו יפות וחשובות הדרך היא להיכנס למסגרת של למידה, למסלול שבו הלמידה של נושאי יסוד אלו תהיה עקבית ומכוונת. לשם כך יש היום מדרשות לבנות, שיש שם גם בנות בגיל שלך והלימוד מותאם אליך. אם תרצי אשמח לכוון אותך למדרשה שבה תוכלי לברר לעצמך, לבנות את עצמך ולהגיע לרמות חדשות בקשר עם אבינו שבשמים ולשלמות בתוכך.
מה פירוש יראת שמים?
הקשר עם אבינו שבשמים מבוסס על שני כוחות, על כח האהבה ועל כח היראה. האהבה היא הקירוב לה' יתברך, שאדם חי מתוך קרבה לה' יתברך. כח זה מוביל את כל קיום המצוות של האדם, של כל עבודת ה' המעשית של האדם. והכח השני הוא כח היראה, שהוא הריחוק מה', ריחוק של גבול, של קטנות האדם למול גדלות ה'.
ככל שאדם חי יותר את האמונה, את האהבה ואת היראה מה', כך הוא זוכה להתקדם יותר, להתקרב לה' יותר, לחיות חיים של עבודת ה'.
יראת שמים היא ביטוי כללי של חיי אמונה המבטאים את הכוחות האלו שחיים באדם.
אכן, ישנם אנשים שיש להם קשר עמוק עם אבינו שבשמים, חיבור של אמונה הנובעת מהנשמה האלוקית שקיימת בתוכנו, אך אין להם את הכלים לבטא את הקשר הזה, ולכן בפועל רואים אותם מחפשים ומשתדלים להיות טובים, להאמין בה', אך אין ספק שעל ידי חיי תורה ומצוות היו זוכים לחיות יותר את האמונה, לפעול יותר מתוך אמונה. אך ה' יתברך מכוון כל אדם ליעוד שלו, למה שהוא צריך להגיע, וחלק מהאמונה שלנו בהנהגת ה' היא שלכל אדם יש את הדרך שלו שה' יתברך מוביל אותו. וכך גם אדם שנולד במקום לא דתי, יש לו מה ללמוד שם, יש לו מה להתקדם בכך, ואנו הקטנים פעמים רבות לא מסוגלים לראות את כל התמונה הרחבה של הנהגת ה', ואז אנו צריכים לבטל את דעתנו כלפי דעת ה' הרחבה.
זהו להפעם, אף שיש המון מה להאריך, אריכות גדולה יותר תהיה בעזרת ה' במסגרת של לימוד מסודר שאני תפילה לה' שתזכי אליה.
חזרי וכתבי אלי ואשמח לעזור בכל מה שאוכל.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il