ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

חינוך ילדים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג אב תשע"ז

חינוך ילדים


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום. כששני הבנים שלי הגדולים בני 16 17 מתווכחים בעלי תמיד לוקח צד של הילד בן ה 16. לטענתו בגלל שתמים ורגיש יותר צריך לבוא לצידו. כמו כן בעלי מעליב את בני גדול במילים לא יפות ופוגע בו. בעלי מאוד דתי ומקפיד על אורח חיים דתי. האם דרך ארץ לא קדמה לתורה?אני לא ממש דתיה אבל ככה אותי לימדו שלפני שתהיה דתי תנהג בדרך ארץ. האומנם?

תשובה:
שלום רב
את צודקת שסדר הדברים במבנה האישיות ובהופעת מדרגות החיים הוא שדרך ארץ קדמה לתורה. אולם אין זאת אומרת שרק אדם שהוא כל כולו מתוקן בדרך ארץ יתעסק בתורה. גם אדם שהוא חסר ומקולקל בדרך ארץ בכל אופן גם ינסה להאחז בתורה. התורה כשלעצמה יש בה גם הרבה תיקון בעניני דרך ארץ. למשל יש אסירים פלילים שודאי שלא מתוקנים בדרך ארץ שמנסים להשתקם דרך חזרה בתשובה. שמעתי שזו הדרך שבסופו של דבר מצליחה גם לתקן אותם בדרך ארץ.
אז אם את רוצה להתוכח עם בעלך ורוצה למאת בויכוח כשידך על העליונה אולי את צודקת שקלקול במידות הוא פוגע ביסודות החיים יותר מאשר אי הקפדה בהלכה מסוימת. אולם אם את רוצה בתיקון שלך ושל בעלך אז טוב שתשבחי אותו על הדברים הטובים שיש בו . וטוב שאת תעזרי לו ותצליחי לעשות אותו עשיר ומתוקן במה שאת טובה בו. תבדקי היטב האם הביקרת הנוקבת שאת משמיעה לו הוא דבר שבונה אותו או שזה לא מתקן דבר.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il