ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הורדת ספר מהאינטרנט, לימוד תורה מול חוסר צניעות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ו כסלו תשע"ח

הורדת ספר מהאינטרנט, לימוד תורה מול חוסר צניעות


כולל דיינות בית אל

שאלה:
בס"ד

שלום , רציתי לברר מספר דברים:
1. אני לומד קורס מסוים שבו צריך ללמוד בבית מספר מסוים. הספר נכתב והוצא לאור בחו"ל ואני דיי בטוח שהוא נכתב ע"י גויים. הרוב המוחלט של הסטודנטים שאני לומד איתם העבירו אחד לשני גרסה דיגיטלית(קובץ PDF) של הספר וממנו כולם לומדים את החומר מבלי לקנות את הספר. אני דיי בטוח שהגרסה שמועברת בנינו הושגה מהאנטרנט.
האם יש בזה חaש גזל והאם מותר להשתמש בקובץ הזה או שמא עלי לקנות אחד כזה בעצמי? (ניתן לקנות את הספר מודפס וניתן לקנות גירסה דיגיטלית שלו בדומה לזאת שמועברת בנינו)

2. באוניברסיטה (בר אילן) יש מספר קורסי בחירה (חובה לבחור מספר קורסים מתוך מגוון בחירה של נושאים), האם מותר ללמוד קורס בנושא דתי כאשר המרצה לבושה לא צנוע וכן כאשר יש בכיתה בנות שלבושות לא צנוע. אני שואל כי ידוע לי שאסור לומר דברים שבקדושה מול בנות שאינן צנועות ולכן לא ברור לי שמותר ללמוד תורה בקורס כזה כמו במקרה שתיארתי.
לדוגמא בקורס בנושא שמואל א’, כפי שהבנתי לימוד הספר נחשב דברים שבקדושה, אם כן האם ניתן ללמוד את הקורס בתנאים הללו?
אם כן , מי מתיר ולמה?
אשמח לתשובה מפורטת , תודה רבה

תשובה:
בס"ד
תשובה
1) בעניין זכויות יוצרים חלוקות הדיעות.
הרבה פוסקים סוברים שיש בעלות על זכויות יוצרים, ולשיטתם יש בעייה של גזל בהעתקת דיסקים ספרים וכד'. לפי השיטה הזו, ביצירה של גוי יש איסור העתקה משום שגזל הגוי אסור.
לעומתם יש אומרים שאין ממש בעלות על זכויות יוצרים, אבל מכל מקום אסור להעתיק מבלי לשלם, משום שהמעתיק נהנה מהיצירה, וחייב בתשלום על הנאתו. לשיטה זו אין איסור בהעתקת יצירה של גוי.
יש שיטה נוספת הסוברת שעל כל מה שהגיע לאינטרנט, כבר אין בעלות משום שאין על זה שליטה בכלל. לשיטה זו מותר להעתיק שירים וספרים שמצויים באינטרנט, אבל גם הם מודים שלרוב זה לא ראוי.
לכן למעשה בנוגע לשאלתך, מי שיעתיק את הקובץ המועבר בין הסטודנטים, יש לו על מה לסמוך, מכיוון שמדובר באינו יהודי, וכאמור לסוברים שאין בעלות על זכויות יוצרים זה מותר. אבל יש כמובן מקום להחמיר ולקנות את הקובץ או את הספר, וכך יוצאים נקיים לפי כולם!

2) מצד לימוד תורה כנגד ערווה, האיסור הוא דווקא כשלומדים בדיבור משום שכתוב "ולא יראה בך ערוות דבר", והגמרא במסכת שבת דף קנ לומדת מהמילה "דבר", שדווקא דיבור אסור אבל הרהור מותר.
לכן מי שמהרהר בדברי תורה כנגד ערווה, אינו עובר על איסור, ואדרבה, זה אולי יכול להצילו מאיסור הרהור בדבר עבירה. אבל לדבר דברי תורה כנגד נשים שלבושות בצורה לא צנועה, אסור.
לגבי סטודנט שיושב בהרצאה, בדר"כ הוא רק מקשיב, ולכן הוא אינו עובר על איסור. אכן אם הוא נזקק לקרוא פסוקים או לדון בדברי תורה בקול, אסור לו לעשות זאת כשיש לפניו אישה שמגלה טפח מבשרה.
כמובן שכל האמור הוא רק לעניין לימוד בקורס שיש בו דברי תורה לעומת קורס אחר, ולא על עניין הלימודים במקום מעורב שיש בו חוסר צניעות, שזו סוגיה בפני עצמה, ולא על עצם איסור הסתכלות בנשים.

הרב ניר סיני


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il