ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בריאת העולם - כמה פעמים? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ו אדר ב' תשס"ה

בריאת העולם - כמה פעמים?


הרה"ג דב ליאור

שאלה:
אם הקב"ה ברא עולמות והחריבן, האם בעולמות הקודמים עדיין לא נבראו האור והחושך, בע"ח והאדם? האם באמת היו על אדמותינו דינוזאורים, הרי יש שרידי עצמות?

תשובה:
המאמר הזה "הקב"ה בורא עולמות ומחריבן" נמצא בבראשית רבה. והסבירו חכמי ישראל, וביניהם המהר"ל מפראג בספרו "באר הגולה", ורבי יצחק ישראלי בספרו "יסוד עולם", שאין הכוונה שהקב"ה ברא עולם ממש והחריבו. הכוונה היא שכביכול הקב"ה עשה כמה תוכניות לעולם, והעולם הנברא שלנו הוא המתאים ביותר והטוב ביותר מבין כל התוכניות הקודמות, משום שהוא הכי מתאים למטרה שלשמה נברא העולם.
ומה שכיום מתגלים דינוזאורים וכדומה, מסביר הנצי"ב בפירושו לתורה (פרשת נח), שלפני דור המבול חוקיות העולם היתה שונה לגמרי מהחוקים הפועלים היום בעולם. האדם חי קרוב לאלף שנים, כל השנה היה מזג אויר של אביב, ובריאה שכיום צריכה 10,000 שנים בשביל להתפתח, התפתחה אז בשנתיים.דור המבול חטא, ובגלל המבול השתנה טבע העולם, ונעשה כמו שאנו מכירים אותו היום. לכן, באותה תקופה היו גם בעלי-חיים משונים, והם נשטפו במבול. כיום אנו מגלים אותם, ומה שנראה לנו שהם בני עשרות אלפי שנים, זה משום שעל-פי חוקי הטבע שלנו, הם אכן צריכים להיות בגיל כזה. אבל לפי חוקי הטבע שקודם המבול, יכול להיות שהם היו צעירים בהרבה.

שוכתב משו"ת טלפוני

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il