ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

זריקת חמץ שנותר לפח אשפה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג ניסן תשע"ט

זריקת חמץ שנותר לפח אשפה


הרב נועם דביר מייזלס

שאלה:
אנחנו עוזבים את הבית מחר בערב, הבנתי שניתן לעשות בדיקה בלי ברכה היום בערב, שאלתי היא מה עושים לגבי ביעור חמץ? ניתן לזרוק את החמץ שנותר לפח או שהוא חייב בביעור חמץ?

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "בדיקת ושריפת חמץ"

תשובה:
מחילה על העיכוב במתן התשובה.
א. חשוב לי להדגיש לכבודו, שכיון שאתם נוסעים היום בערב, חל עליכם חובת בדיקה בביתכם לאור הנר כתקנת חכמים עם ברכה. בדיקה בלילות שלפני ללא ברכה, נועדו למי שיוצא מביתו לפני ליל י"ד. הבדיקה לא צריכה להתבצע זמן רב, במיוחד שאתם ניקיתם את הבית כראוי ואינכם מתכוונים לחזור אליו כל הפסח (כאמור בתשובה הקודמת).
ב. אכן ניתן לזרוק את החמץ לפח הציבורי (שנמצא מחוץ לחצר הבית), ובכך אתה מפקירו קודם זמן איסור חמץ ואין עליך חובת ביעור. אולם כדאי לשייר כמות קטנה של חמץ ממה שנשאר לכם, מספיק שיעור כזית (27 סמ"ק) ולקחת אותו אתכם ולשרוף אותו כמצוותו בזמנו, ביום שישי בבוקר, יחד עם כלל ישראל, ולומר אחר כך את הביטול שמובא בסידורים.

מקורות:
שו"ע (תמ"ה, ג'), ומ"ב (סקי"ח). וכן מובא בשבות יצחק (א', ה') בשם הגרשז"א והגרי"ש זצ"ל שהתירו להשליך לאשפה ציבורית קודם זמן איסורו, ולא חששו מכך שהעיריה מנוהלת ע"י יהודים. ולגבי קיום שריפת חמץ בבוקר של יום י"ד, כן מבואר ברמ""א (תמ"ה, א') "והמנהג לשורפו, וטוב לשורפו ביום דומיא דנותר שהיה נשרף ביום". וברמ"א (תל"ד, ב') כתב לגבי שריפת חמץ ביום י"ד, שהיא בגדר מצוה.

נסיעה טובה וחג שמח ומבורך !

ראו תשובה לגבי בדיקה ושריפת חמץ למי שנוסע לבית מלון


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il