ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

טיסה שעוברת מעל תחום הר הבית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ מרחשון תשס"ג

טיסה שעוברת מעל תחום הר הבית


הרה"ג דב ליאור

שאלה:
לפני כשנתיים טסתי מת"א לאילת. הטיסה עברה מעל ירושלים עיר הקודש תובב"א. בשלב מסוים הצצתי מבעד לחלוני ויכולתי לראות את כיפת הסלע מתחתי. אני לא יכול לדעת בודאות אם טסנו מעל הר הבית או בסמוך לו מאוד. האם גם טיסה מעל הר הבית אסורה? מהם הגבולות מסביב להר הבית שמעליהן ניתן לטוס? עלי לציין כי לפעמים הטיסה לאילת חוסכת זמן רב ויקר, ואין באפשרותי לדעת אם חברת התעופה מתכוונת לטוס מעל ירושלים והר הבית או לא.

תשובה:
הרמב"ם בהלכות ביאת מקדש, מביא שאין להכנס להר הבית גם באויר, מה שמובא בתלמוד לגבי 'שידה תיבה ומגדל' היינו להכנס בתוך תיבה סגורה הנשאת באויר. אמנם זה לא איסור דאורייתא כי מהתורה נאסר רק ברגליו בצורה רגילה, אבל מדרבנן זה אסור, לכן הוא הדין שאסור לטוס במטוס מעל מקום המקדש. צריך להדגיש שהאסור לטמא מת הוא רק מעל או בתוך מה שמוגדר כמחנה שכינה, דהיינו כיפת הסלע וסביבותיה, על פי מדידותיו של הרב גורן זצ"ל, ואם כן רובו של הר הבית הוא בגדר מחנה לוויה, ויתר על כן, חלק מדרומו ומצפונו הוא הוספה של הורדוס שכלל אינו קדוש בקדושת הר הבית. לכן יש לשאול את חברת התעופה אם מסלול הטיסה עובר מעל כיפת הסלע וסביבה (יש לברר זאת במדויק על פי מפה, וע' בספרו של הרב גורן 'הר הבית' שם משרטט מפות מדוייקות) ואם כן אסור לטוס בה.

תגובה של טייס בחברה מסחרית:
אני טייס בחברה מסחרית ברצוני לחדד את הנושא של טיסה מעל הר הבית.
אסור לטוס ברדיוס של קילומטר מעל איזור הר הבית והכותל זו הנחיה ביטחונית. אם ראיתה את הר הבית מהצד אז סביר להניח שהטייס הטיס את המטוס מסביב ולא מעל איזור הר הבית. אין צורך לחשוש לגבי טיסה מעל מקומות אלו הטייסים מודעים לבעיה.

השאלה "טיסה מעל מקום המקדש" נשאלה בהמשך לשאלה זו.
השאלה "טיסה מעל מקום המקדש" נשאלה בהמשך לשאלה זו.

שוכתב משו"ת טלפוני

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il