ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מהו מזל טוב? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ט כסלו תשס"ו

מהו מזל טוב?


הרב דוד חי הכהן

שאלה:
רבי יוחנן אמר: אין מזל לישראל - אין השפעת המזל על ישראל ועל ידי תפילה וזכות המזל הרע משתנה לטובה (שבת קנו א), השאלה היא למה אנחנו מברכים את מישהו בסימן טוב ומזל טוב? אולי כדי להגיד - רמז לטובה והצלחה רבה, מה זה המזל?

תשובה:
עניין המזל הוא דרכים שבהם משפיע ד' שפע טוב ליצורים. שפע זה נוזל שופע כל הזמן כי לולא זה לא היה העולם מתקיים. אלא שיש זמנים שבהם השפע גדול וטוב יותר לעומת זמנים אחרים. לדוג', באביב ישנה פריחה רבה יותר מאשר בחורף, אך בחורף יש שפע גדול במים לעומת האביב.כשם שיש השפעות כלליות ישנן גם השפעות פרטיות של חכמה, גבורה, עושר ועוד. ידוע שהיו דורות שבהם נתברך העולם בגדולי תורה מה שלא היה בדורות אחרים. וכן נתברך העולם בזמנים מסוימים בעושר גדול. היו שנים של ברכה לעומת שנות בצורת וכדו'. וע"כ אנו מברכים את המברך שיזכה לשעה טובה בעת שיצטרך לה.
לעומת זאת, סימן טוב ענינו שונה. למדונו חכמים שפעמים ד' נותן לאדם סימן להצלחה גדולה הממשמשת ובאה. וכך כתב רש"י בחולין שאם נולד לאדם בן סמוך לפתיחת עסק יש כאן סימן משמיים לברכה באותו עסק. ע"כ נוהגים לברך בסימן טוב בעיקר בשעת הולדת ילדים או בשעת חופה ונישואין כי גם אשת חיל שאדם זוכה לה מבשרת חיים טובים ומוצלחים. יהי רצון שנזכה כולנו לסימן טוב ולמזל טוב.

השאלה "מזל טוב" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il