ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

חובת תשלום מיסים - המשך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א טבת תשס"ד

חובת תשלום מיסים - המשך


הרה"ג זלמן מלמד שליט"א

שאלה:
לא ברור לי למה הרב פסק שחייבים לשלם מיסים. מאיזה דין צריך לקיים את חוקי המדינה? וכי יהודי חייב לקיים מצווה של מלך לא כשר? גם מה שהרב כותב שאסור להשתמש בכבישים ובמדרכות וכד’, זה הרי בא מכסף של העיריה ולא של הממשלה... מלבד זאת - אם יש אפשרות שהמדרכות יבנו מכספים של חילונים, הרי קיים הדין של זה נהנה וזה אינו חסר. אז אין בעיה להשתמש בכבישים.

תשובה:
גם אם אין אדם מסתכל על המדינה כמדינה של העם היהודי עליו לשמור על חוקי המדינה, שאם לא ישמור על חוקי המדינה הרי הוא מחלל שם שמים שאומרים עליו הבריות שהוא גונב את הציבור, משתמש בכל השרותים של המדינה, מקבל ביטוח לאומי, משתמש בתאורה הציבורית, במים, בכבישים, ברפואה ובתברואה - וכל השרותים האלה ממומנים על ידי המיסים. ומיסים הוא אינו משלם. העיריה מקבלת את רוב הכסף שלה מהממשלה. גם גזל הגוי אסור לפחות משום חילול השם, ואיסור זה הוא הלא חמור יותר מכל איסורים שבתורה. הטיעון של זה נהנה וזה לא חסר אינו במקומו והוא מגדיל את חילול השם.
רק מקצת מאד מהמיסים ניתן לדברים אסורים, גם זה מצער אבל לא מצדיק התחמקות מלשלם מיסים. הדברים כל כך פשוטים שאני מתפלא איך עולות מחשבות כאלה אצלך. שאל את אלה שעוסקים בהחזרה בתשובה עד כמה דיבורים ומחשבות אלו שאתה מעלה מרחיקות את האנשים מלשוב בתשובה.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il