ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

שימוש באלכוהול וסמים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז טבת תש"ע

שימוש באלכוהול וסמים


הרה"ג דוב ליאור

שאלה:
1. האם מותר להשתכר/להתבסם ממשקאות אלכוהוליים? (אינני מדבר על פורים)
2. האם יש איסור להשתמש בסמים מדי פעם?
3. האם מותר לעשן סיגריות/נרגילה? ואם אסור, מהו הגדר של "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" (יש גם הרבה סוגי אוכל שאינם בריאים וכיו"ב).

תשובה:
1. אני חושב שתמיד אסור להשתכר. הרמב"ם כותב שהשכרות היא מגונה ביותר כי הפילוסופים הגדירו את מהותו של האדם "חי מדבר", שהרי גם שוורים וכבשים הם חיים, ויתרונו של האדם בשכל שיש לו המתבטא בדיבור, ועל ידי שאדם לוקח בקבוק הוא משתבש את יתרונו על הבהמה, ולכן זה מגונה ביותר.

2. פשיטא שסמים ואלכהול אסורים וזה נגד דרכה של תורה בהשחתת הבריאות וטמטום החשיבה ועושה את הדעת עקומה, אלא שאנשים עושים זאת כי לא טוב להם. הנשמה דורשת את סיפוקה ולא מוצאת אותו ולכן אדם משקיע את עצמו באילוציה כזאת ובורח מעצמו ע"י רדימות כזאת. אם היה תוכן אמיתי לא היה זקוק לכל זה. בלי תורה מחפשים תחליף. כמו שראינו בפרשת השבוע "והבור ריק אין בו מים" ודרשו "אבל יש בו נחשים ועקרבים" וההסבר הוא שמים הם תורה. אם אין תורה אין תחליף במקומה, אלא מיד יהיו "נחשים ועקרבים" כלומר שחיתות המידות וקלקול ההנהגה בכל התחומים. בלי התוכן האלוקי האמיתי מוכרחים לבוא קלקולים. אין מצב של "ריק". גם הפילוסופים אומרים שאין מצב של וואקום בעולם.

3. אתה צודק שרוב הציבור אינו אוכל בריא, ואכן גם רוב הציבור אינו שומר תורה ומצוות, וכמו שיש חולשה בתחום הבריאות האמונית כך יש חולשה בתחום הנהגת הבריאות הגופנית, כשאנשים אוכלים הרבה אוכל מטוגן ושומנים וכדומה שהרופאים אומרים שזה גורם הרבה מחלות שנגרמות ע"י תזונה לא נכונה. אנשים יודעים שזה רע להם אלא שמעדיפים את הטעים לחך ומעדיפים את הערב על פני הבריא.

שוכתב משו"ת טלפוני

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il