ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

חזרה בתשובה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ב כסלו תשע"ד

חזרה בתשובה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
נאמר בחז"ל כי על 3 עברות אין חלק לעולם הבא - עבודה זרה גילוי עריות ושפיכות דמים ולשון הרע כנגד כולם.
א. אם אדם עשה תשובה, האם קנה את העולם הבא שלו מחדש?
ב. האם הכוונה למי שפעם אחת דיבר לשון הרע או בעלי לשון הרע?
ג. האם אישה שראתה כתם ושאלה ואמרו לה שהיא לא נאסרה והמשיכה לחיות עם בעלה כרגיל ורק אח"כ הבינה בדיעבד שהיא טעתה והכתם בעצם אוסר גם נחשבת לעוברת על גילוי עריות ? ואיזו תשובה יש לעשות?
תודה

תשובה:
ב"ה
שלום לך.
שמחתי לקבל את שאלותיך היפות, ואשתדל לענות עליהן באופן בהיר וברור.
א. מתנה טובה נתן לנו אבינו שבשמים, האפשרות לחזור בתשובה, ולתקן את מה שהיה. את הכל אפשר לתקן, אם באמת אנו עושים תשובה אמיתית. תשובה שלמה על מה שהיה. גם על חטאים אלו שאת מזכירה אפשר לעשות תשובה, ואז הכל חוזר. אך יתר מכך, חכמנו זכרונם לברכה לימדו אותנו שיש שתי דרגות בחזרה בתשובה, תשובה מיראה ותשובה מאהבה. תשובה מיראה היא מתוך שאדם מפחד מהעונש שהוא יקבל על מה שהוא עשה, הוא חוזר בתשובה. תשובה זו יש לה השפעה גדולה, שהיא הופכת מזדונות להיות כשגגות, ושגגות מוחקת אותן, אך יש גם דרגה אחרת של תשובה שהיא תשובה מאהבה, שאדם חוזר בתשובה מאהבת ה', ואז הוא זוכה להפוך את העבירות הגרועות ביותר למצוות, שכן הוא הופך את הנפילות שלו, את הקשיים שלו, למנוף להתרוממות לה'. לכן אדם שחוזר בתשובה מאהבה לא רק שהוא זוכה שוב לעולם הבא שלו, הוא מסוגל להגיע אף מעבר לכך.
ב. כל חטא יש בו פגם גדול, ואנו צריכים לתקן אותו, ודאי שגם פעם אחת לשון הרע יש צורך לתקן, אלא שאלו שאין להם חלק לעולם הבא זה אלו שרגילים בכך, שזה חלק מהחיים שלהם.
ג. אשה שראתה כתם וסמכה על רב שלמד את הנושא ויש לו הסמכה לבדוק דברים כאלו, והוא פסק לה להתיר, גם אם לאחר מכן התברר שהוא טעה, אין לה איסור, שכן היא עשתה מה שהיא הייתה צריכה לעשות, אבל אם היא שאלה מישהו שאינו בקיא בנושא, שלא למד אותו ושאין לו הסמכה לבדוק, והיא יכלה לדעת זאת, ודאי שהיא צריכה לחזור בתשובה על מה שהיה.
אני מקווה שהצלחתי לעזור לך, ואשמח לעזור עוד בכל מה שאוכל, אם צריך להסביר יותר, כתבי לי, וכן את מוזמנת לשלוח עוד שאלות ולברר ממש כל מה שאת רוצה.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

2 שאלות אישיות נשאלו. בהמשך לשאלה זו.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il