ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תיקון רכב בזול ולהרוויח ההפרש | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אדר ב' תשע"ו

תיקון רכב בזול ולהרוויח ההפרש


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
רכב שחנה לידי פגע ברכבי וגרם לנזק בכנף הרכב שלי. בעל הרכב הציע לשלם מכספו ולא ע"י הביטוח שלו. ניגשתי למוסך בו אני רגיל לטפל וקיבלתי הצעת מחיר של 850 ₪. במקביל קיבלתי הצעה מפחח ערבי, שבשכנות לישוב שלי, לאותו תיקון בעלות של 250 ₪. האם ראוי שאגבה מבעל הרכב הפוגע את 850 הש"ח ואז אוכל להשתמש בכסף בכל צורה שאחליט (אפילו לשימוש שונה מהתיקון) או שמא אני חייב לחייב אותו בדיוק בסכום שאשלם על התיקון, בין אם זה יהיה 250 או 850 ש"ח?
תודה

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "תיקון רכב בזול ולהרוויח את ההפרש"

תשובה:
נקדים הקדמה בסיסית בחובת התשלום בנזקי ממון:
בסיס שומת הנזק בנזקי ממון נמדדת על פי חישוב הפחת שנעשה בערכו של החפץ הניזוק למכירה. וכן פסק השו"ע (חו"מ שפז,א).
אמנם במקרים בהם החפץ לא ירד בערכו כדוגמת מי שהשחית כותל בית חברו שעל ידי שומת ירידת ערך הבית למכירה לפני הנזק ולאחריו אין שינוי. והחפץ עומד לתיקון, ישלם המזיק את דמי התיקון. המקרה מובא בחזון אי"ש (ב"ק סימן ו' סק"ג) ופסק שישלם המזיק את דמי התיקון כיון שבית עומד לתקן את בדקיו. וכך פסק הש"ך (בשפז,א וצ"ח,יח באורך) שחישוב הפחת בערך למכירה נעשה רק אם אין אפשרות לתקן את הכלי אבל אם אפשר, ועומד לתקנו מחוייב המזיק לתקנו כי בדבר העומד לתיקון אין עושים שומא רק לפי שומת פחת אלא אף לפי התיקון.

יש להבחין בחילוק בין שני השומות, הראשון הוא חוב כספי שהמזיק חייב לניזק על הורדת ערך החפץ שלו. הוא מחויב לשלם זאת לניזק אף אם הנזיק לא יתקן החפץ. אמנם השני, הוא חוב לשלם לפי דמי עלות התיקון של החפץ, ולכן אם התיקון יהיה זול יותר לא יוכל הניזק לגבות יותר כסף עבור התיקון.

לפי זה בנדון שאלתך, האם אתה יכול לגבות מהמזיק סך של 850, ולתקן בזול יותר ולהשאיר שאר הסכום בידך, תלוי האם כתוצאה מהנזק ערך הרכב ירד בסף של 850 ₪. אם ערך הרכב ירד, הנך יכול לגבות סכום זה ולעשות עמו ככל העולה על דעתך. כיון שחוב זה אינו עבור התיקון אלא עבור הורדת ערך הרכב. אך אם ערך הרכב לא ירד בסכום זה, וסך זה נישום רק עבור התיקון הנצרך לפגיעה. אינך יכול לגבות יותר ממה שיעלה התיקון בפועל.

למעשה תברר אצל שמאי או המוסכם על שניכם, מהו ירידת ערך הרכב כתוצאה מהפגיעה, ולפי זה תדע האם הנך יכול לתקן הרכב בזול ולהשאיר שאר הממון בידך.

בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il