ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שידורים חיים מיוחדים לכבוד יום ירושלים
בית המדרש מדורים קרוב אליך

גליון 154

נרות שמאירים את הנשמה של העולם

לחץ להקדשת שיעור זה
ריגלא דתרמודאי
לנרות חנוכה יש כוח להאיר את הנשמות. הגמרא אומרת שהם יכולים להאיר אפילו את הנשמות של הגויים השפלים ביותר. לכן מדליקים נרות בחוץ עד שתכלה רגל של תַּרְמוֹדִיּין מן השוק. התַּרְמוֹדִיּין הללו הם אומה שלדעת חלק מחכמינו לא מקבלים מהם גרים. "בְּשָׁעָה שֶׁנִּכְנְסוּ הַגּוֹיִם לַהֵיכָל, הַכֹּל נִפְנוּ עַל כֶּסֶף וְזָהָב, וְהֵם נִפְנוּ עַל בְּנוֹת יְרוּשָׁלַיִם". מסתבר שאור הנרות הוא מאיר כל כך, עד שאפילו על האנשים הללו האור יכול להשפיע טובה.
הדלקה בכיכר האדומה
כשהייתי ברוסיה לפני כמה חודשים סיפרו לי כי בכל חנוכה יש הדלקת נרות חנוכה מרכזית בכיכר האדומה של מוסקבה. הכיכר שסימלה את שלטון הצארים והקומוניסטים שכל כך הרעו לישראל. השלטון של הגאווה והכפירה שנכחד. שם מדליק בכל שנה הרב לזר את הנרות, והנשיא פוטין מדליק אתו את השַמָש. רשתות הטלוויזיה של רוסיה לא מחמיצות את האירוע ומשדרות אותו לכל הממלכה. זו דוגמה לעוצמה של נרות החנוכה שמאירים גם על נשמותיהם של התַּרְמוֹדִיּין, ובוודאי על כל השאר. וצריך להבין איך יש לנרות הקטנים הללו כל כך הרבה כוח להשפיע לעומק הנשמות של הרחוקים ביותר.
עשרה ניסים ויותר
בשביל זה צריך לזכור כי הנרות הללו ממשיכים את האור של בית המקדש. כל מה שנעשה בבית המקדש קיבל תהודה עולמית גדולה מאוד. משל לאדם שמשקה את העץ בשורשו – השפעתו תהיה בכל הענפים, העלים, הפרחים והפירות. כך היה אורו של בית המקדש מאיר אפילו ליריחו, המקום הנמוך ביותר בעולם. "מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל שַׁעַר הַגָּדוֹל שֶׁנִּפְתַּח. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל הַמַּגְרֵפָה. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל הָעֵץ שֶׁעָשָׂה בֶן קָטִין מוּכְנִי לַכִּיּוֹר. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל גְּבִינִי כָּרוֹז. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל הֶחָלִיל. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל הַצִּלְצָל. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִין קוֹל הַשִּׁיר. מִירִיחוֹ הָיוּ שׁוֹמְעִים קוֹל הַשּׁוֹפָר. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, אַף קוֹל שֶׁל כֹּהֵן גָּדוֹל בְּשָׁעָה שֶׁהוּא מַזְכִּיר אֶת הַשֵּׁם בְּיוֹם הַכִּפּוּרִים. מִירִיחוֹ הָיו מְרִיחִים רֵיחַ פִּטּוּם הַקְּטֹרֶת".
עֵדוּת הִיא לְכָל בָּאֵי עוֹלָם שֶׁשְּׁכִינָה שְׁרוּיָה בְּיִשְׂרָאֵל
כך נאמר על נרות המנורה "עֵדוּת הִיא לְכָל בָּאֵי עוֹלָם שֶׁשְּׁכִינָה שְׁרוּיָה בְּיִשְׂרָאֵל". על אף שהנר המערבי של המנורה מאיר באופן מיוחד בהיכל הסגור בפני בָּאֵי עוֹלָם, זוכה אורו הקטן לתהודה גדולה כל כך כמו כל דבר שנעשה בתשתיתו של עולם, המקום שבו נמצאת אבן השתיה.
גָּדוֹל יִהְיֶה כְּבוֹד הַבַּיִת הַזֶּה הָאַחֲרוֹן מִן הָרִאשׁוֹן
נרות חנוכה שואבים אור מאותו מקום. על כן גם הנרות הללו מאירים לעמקי הנשמות באור יקרות. על נרות אלו מתנבא הנביא חגי (ב) ואומר: "וְהִרְעַשְׁתִּי אֶת כָּל הַגּוֹיִם וּבָאוּ חֶמְדַּת כָּל הַגּוֹיִם וּמִלֵּאתִי אֶת הַבַּיִת הַזֶּה כָּבוֹד אָמַר ה' צְבָאוֹת" (רש"י שם). כבוד עולמי יותר גדול מהכבוד העולמי שהביא שלמה לבית המקדש הראשון. "גָּדוֹל יִהְיֶה כְּבוֹד הַבַּיִת הַזֶּה הָאַחֲרוֹן מִן הָרִאשׁוֹן אָמַר ה' צְבָאוֹת".
זו הסיבה שאנו אומרים ב"על הניסים" של חנוכה "לְךָ עָשִֹיתָ שֵׁם גָּדוֹל וְקָדוֹשׁ בְּעוֹלָמָךְ", על אף שגם בפורים היה קידוש ה' גדול. התהודה העולמית של חנוכה הייתה גדולה עשרת מונים בגלל אורו של המקדש.
קֹדֶשׁ הֵם. וְאֵין לָנוּ רְשׁוּת לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בָּהֶם
אנו אומרים את המשפט הזה בכל הדלקת נרות כדי שנדע כי האור הזה הוא קודש. שלא נבזבז את אורם לשום שימוש של חול חלילה. שנדע כי אורם בא ישר מהיכל ה'. אור שבעת הימים. האור המאיר מסוף העולם ועד סופו.
עוד בנושא קרוב אליך
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il