ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לצאת לטיול נגד רצון ההורים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ח שבט תשס"ה

לצאת לטיול נגד רצון ההורים


הרב דוד חי הכהן

שאלה:
האם עלי להמנע מלעשות פעולות המנוגדות לרצון הורי (למשל לטייל עם חברים למקום מסוים) משום כיבוד הורים או שמאחר ואין זה נוגע לטובתם האישית אני יכול להחליט בניגוד לעמדתם? מה עלי לעשות אם כדי למנוע אותי מלצאת לטיול אמא שלי תבקש שאעשה דבר פעוט למענה דווקא באותו היום? האם אהיה חייב להישאר בבית כדי למלא את רצונה?

תשובה:
נראה לי כי אם בטיול יש מצווה כגון במסגרת חינוכית להכרת הארץ, אז אין חיוב לשמוע בקול ההורים, כמו כל מצווה שדוחה כיבוד אב ואם. בכל אופן גם במקרה כזה, יש להתחשב ביוצאים מן הכלל כמו הורים חולים או דאגנים במיוחד שהיציאה לטיול עלולה לפגוע בבריאותם.
טיול עם חברים שלא במסגרת איננו מוגדר כמצווה אם כי הוא קרוב אליה, כיון שאם הם חברים טובים הטיול מגבש ומחזק את הקשר החברתי ,וכמו כן, כל טיול בארץ יש בו צד של מצווה. אמנם , כיון שהדבר אינו במסגרת, יש לוודא שנלקחים בחשבון כל כללי הבטיחות,ע"מ שלא להיכנס לסכנה, כי אז בוודאי שאין מצווה ואולי יש איסור. כמו כן, טיול עם חברים שאינם הגונים וחברתם מזיקה בפרט כשאוכלים או ישנים איתם, והם עלולים לעשות או לדבר בדרך מזיקה, אין בזה שום מצווה, ואז כיבוד אב ואם קודם.
בכלל, כדאי להגיע עם ההורים לאוירה של יושר שאיננה מצריכה את האמא לבקש לעשות דבר כדי לעקוף את רצון הבן. יש להגיע לברור ענייני אם הדבר צודק או לא, ולא להסתתר מאחורי תרוצים, כנראה שזה תלוי באוירה שביניהם. אם האמא חוששת לתגובה קשה ועל כן היא מתחמקת, יש צורך לשנות את האוירה לאמון, התנהגות ודיבור סבירים ומכובדים.

השאלה "טיול - מצווה" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il