ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ברכה חוזרת על אתרוג שהיה הפוך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז תשרי תשע"ז

ברכה חוזרת על אתרוג שהיה הפוך


הרב עזריה אריאל

שאלה:
בחג בזמן חיבור האתרוג עם שאר המינים ברכתי שהחיינו על כל ארבעת המינים כמו שצריך לעשות ובהסח דעת החזקתי את האתרוג הפוך ולא שמתי לב, אדם אחד שעמד לצידי העיר לי על כך ואמר לי שאני לא יוצא ידי חובה על המצווה, אז לאחר מיכן בזמן הניענועים אמרתי את הברכה מחדש עם האתרוג כמו שהוא צריך להיות. האם עשיתי ברכה לבטלה, או שעל ידי זה שחזרתי על הברכה יצאתי ידי חובה על הברכה? זה מציק לי מאוד ואשמח לקבל תשובה על כך.

תשובה:
לשואל שלום ומועדים לשמחה.
אם גילית את העובדה שהאתרוג הפוך כאשר עדיין האתרוג ושאר המינים בידך והפכת אותו והמשכת לאחוז בהם, יצאת ידי חובת הברכה כבר בברכה הראשונה על הלולב ולא היה צורך בברכה השניה, מפני שכל עוד הוא בידך עדיין הברכה עליו נחשבת.
לעומת זאת אם כבר הנחת את ארבעת המינים מידך ורק אז תיקנת את מצב האתרוג לא יצאת ידי חובה בברכה הראשונה, והיית צריך לברך פעם נוספת בשעת הנענועים הנוספים כפי שעשית. אך היה עדיף במקרה זה לברך "על נטילת אתרוג" בלבד, מפני שכבר בפעם הראשונה יצאת ידי חובה בנטילת שאר המינים (אמנם אנחנו רגילים ליטול את כולם בבת אחת, אבל גם אם הם היו בנפרד ובזה אחר זה - יוצאים בהם ידי חובה), ולברך שוב "שהחיינו" על מצוות האתרוג שטרם קיימת.

המקור: 'משנה ברורה' סימן תרנא סעיף-קטן נו, ו'ערוך השולחן' שם סעיף טו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il