ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ארגון ’בית הלל’ | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב ניסן תשע"ז

ארגון ’בית הלל’


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום, 2 שאלות ברשותך:
1. איך אפשר לדעת מה נקרא הזרם המרכזי? לצורך העניין אם ניקח לדוגמא את ארגון רבני בית הלל, ארגון בסה"כ אורתודוכסי שפועל בתוך ההלכה, ציבור מסוים יקבל אותו בזרועות פתוחות ואחר יסתייג ממנו. ויש בו לא מעט רבנים עד כמה שאני יודע.
2. אם אני הבנתי נכון הרב קוק למשל היה בדעת מיעוט מבחינת הדעות הרבניות בזמנו ביחס למדינת ישראל, לחילונים ואולי בעוד נושאים. איך נדע האם זרם מיעוט כזה או אחר, -ובפרט בארץ ישראל בזמן אתחלתא דגאולה שדברים משתנים ולא אמורים להיות כמו בגלות- שאותו זרם מיעוט הוא לא הצודק? כמובן שוב בהנחה שפועל בתוך ההלכה בשפת ההלכה (אבל כן יכול להגיע למסקנות שלעיתים שנויות במחלוקת).

תודה מראש!

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "איך נדע שרבנים לא שינו הלכות"

תשובה:
שלום רב
אם אדם עושה לעצמו רב והוא נאמן לו גם כשרבו לא מייצג את עמדת הרוב, אי אפשר לטעון נגדו. אולם כל אדם יעשה חשבון נפש אישי מה המניעים לכך שהוא בוחר רב מסויים.
החשבון הנכון הוא לבחור רב שמוסיף טוב שמביא לידי מיצוי בצורה המרבית את הטוב האלוקי הטוב הישראלי והטוב האנושי שיש בנו. לבחור רב שמרגישים שהוא ירא שמים וירא חטא.

הבחירה ללכת בדעת מיעוט לדעתי מותנית שמדובר על רבנים שיש להם קנה מידה גדול. הרב קוק אולי לא היה בדעת הרוב, אולם כולם הסכימו שגדלותו בתורה לא נופלת משאר גדולי התורה. כשיש היום קבוצות רבנים שאתה לוקח את כל קבוצת הרבנים ביחד ואין בינהם גדולים בתורה בקנה מידה שיש לאחרים אזי קשה ללכת אחרי דעות מיעוט אלו. גדול בתורה נבחן בהיקף התורני שלו.
ניקח למשל את הרב חיים קנייבסקי שגומר בכל שנה את כל התורה כולה מספר פעמים, לעומת רבנים כמוני, רבנים בינוניים שגם בעשר שנים לא לומדים את מה שהרב חיים קניבסקי לומד בשנה. אם כן מה זה עוזר שיש כמות גדולה של רבניים בינוניים. לגבש דעות בתורה ועמדות בתורה שיש בהם יחודיות צריך להיות גדול ולא בינוני.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il