ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

הסרת בוץ מירקות העומדים למכירה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט אייר תשע"ז

הסרת בוץ מירקות העומדים למכירה


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
האם מותר להסיר בוץ שנדבק לירקות העומדים למכירה, והאם ניתן לומר שהיום המנהג הוא לתת ללקוח פירות ללא פסולת כלל (חו"מ רכ"ט, ב’)?

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "הסרת קליפה מהסלק"

תשובה:
בס"ד
אין להסיר בוץ מהירקות אלא אם כן המוכר מרשה.

מקור הדין: השו"ע (חו"מ רכט) כותב: המוכר חטים לחבירו, מקבל עליו רובע קטנית לכל סאה. שעורים, מקבל עליו רובע נישובית לסאה: עדשים, מקבל עליו רובע עפרורית לסאה. תאנים, מקבל עליו עשר מתליעות לכל מאה. (והוא הדין אחד לכל עשרה) (טור). מכר לו שאר פירות, מקבל עליו רובע טינופת לכל סאה. נמצא בהם יתר על השיעורים האלו, כל שהוא, ינפה הכל ויתן לו פירות מנופים וברורים שאין בהם כלום. ובהלכה ב: אין כל הדברים האלו אמורים אלא במקום שאין שם מנהג, אבל במקום שיש להם מנהג, הכל כמנהג המדינה, יש מקומות שנהגו שיהיו כל הפירות מנוקים וברורים מכל דבר.

דין זה קיים רק במוצרים בהם הקונה אינו רואה האם מעורב בו לכלוך, ולכן יש על המוכר לנהוג כמנהג המדינה, שאם לא כן יש כאן אונאה. לדוגמא: המוכר אורז בשקית סגורה, כך שלא ניכר האם מעורב בו עפר, ודאי צריך לנקותו לפני המכירה, כיוון שמנהג המדינה לקבל אורז ושאר מיני קטניות ללא עפר ואבנים. אך אם הדבר ניכר שיש פסולת כגון במכירת תפו"א שיש עליהם עפר או סלק שמחוברים אליו הגבעולים אין חיוב על המוכר לנקות את המוצר, והקונה יבחר האם רצונו לקנות מוצר זה או לא אפילו אם אין המנהג כן. ומצאתי שהיד רמה (ב"ב קו) כתב כן במפורש. וזה לשונו: "ומסתברא דגבי מוכר פירות לחבירו ונמצאו מתליעות או שנמצאו בהן עפרורית יתר מכשיעור וכל דבר הנראה, היכא דקים ליה בגויה, סבר וקביל ואפילו יתר מכדי עירובו הגיעו".
בברכה: הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il