ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

קיבלתי יותר ממה ששילמתי | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט אלול תשס"ה

קיבלתי יותר ממה ששילמתי


כולל דיינות פסגות

שאלה:
היום התקינו אצלי קו טלפון של חברת הוט המתקין שם 3 נק’ אולם בדף שהוא הביא לי הוא רשם 4 ואני חתמתי בלי לשים לב. רק אחר כך שמתי לב ואמרתי לו והוא אמר שזה לא משנה כי מגיע לי 4 נק’ חינם. אני חושב שאולי הוא עשה את זה כדי לקבל עוד כסף מהחברה כי הוא עובד קבלן ולא שלהם פרטי בכל מקרה לא ביטלתי את החתימה. השאלה שלי היא האם אני צריך לעשות משהו בנידון כמו להתקשר לחברה להגיד להם על זה שהוא התקין 3 נק’ ולא 4 (כי אני חתמתי לו על 4 בטעות ובסוף לא תיקנתי) או האם זה בכלל לא צריך לענין אותי?

תשובה:
בהנחה שהקבלן מקבל שכר לפי מספר הנקודות שהותקנו בפועל, והחברה סומכת על החתימה של בעל הבית (יתכן שהתשלום אינו כך במציאות, וגם החתימה עיקרה למטרות אחרות), א"כ יש בחתימה משום גרימת הפסד, ויתכן אף חיוב גמור מדינא דגרמי, כיוון שההפסד נעשה באופן ישיר בעקבות דיבורך (=חתימתך. מעבר לדבר השקר שבחתימה, שיש בו גם סיוע לגזלן).
גם ללא האחריות לגרימת ההפסד, יש חובה, על כל מי שהדבר בידו, להודיע לחברה משום השבת גזלתה (וגם להרחיק אותה מלהתעסק עם אותו קבלן, ואין בדבר משום לשון הרע, כיון שיש תועלת בדבר).
בפועל, יש להודיע לחברה (יתכן שעדיף בכתב), לתשומת לבם שבטעות חתמת על נקודה נוספת, ולהשאיר הדבר לטיפולם. כמו כן נראה שיש לשוב בתשובה כלפי שמיא על העניינים הנ"ל.
אם ניתן לברר אצל החברה האם זה משנה אם חותם על התקנת 3 נקודות או 4 היה הדבר מתיר את הספק, שאם אין הבדל נמצא שלא יצאה אף תקלה מתחת ידך.

בכבוד רב,
הרב אחיה לפשיץ.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il