ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לימודים מעורבים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב אב תשס"ד

לימודים מעורבים


הרב אליעזר מלמד

שאלה:
אני בוגר ישיבת הסדר ואני הולך בע"ה שנה הבאה ללמוד במכללה. מה ההיתר ללמוד במקום מעורב? האם זה איסור או חומרא? זה מאוד מטריד אותי כי כולם אומרים לי שאני נכנס לגוב אריות וביטויים כמו "אין אפוטרופוס....".

תשובה:
כיוון שמדובר בצורך גדול מאוד, הן מצד הפרנסה, הן מצד הצורך האישי של אדם למצות את כשרונותיו בתחום שבו הוא מוכשר ומעוניין, והן מצד הצורך הציבורי הכללי, שדתיים יוכלו להיות פעילים בכל תחומי החיים. על כן כל זמן שהאדם יודע בעצמו שלא יבוא להכשל באיסורי עריות, וישאר דבק בתורה ובמצוות, מותר לו ללמוד באונברסיטה.
ודומה הדבר לאדם שצריך ללכת למקום מסוים, שמבואר בגמרא שאם יש לפניו שתי דרכים, באחת ישנן נשים שאינן לבושות בצניעות, ובשנייה אין נשים לא צנועות, עליו ללכת בדרך הטובה, ואם לא הלך הרי הוא רשע. ואם יש לפניו דרך אחת ובה נשים שאינן לבושות בצניעות, מותר לו ללכת בה (בבא בתרא נז, ב).
וכן בפועל מצינו סוחרים שמוכרים סחורתם לנשים שאינן צנועות, ואין מעלים בפני הסוחרים הדתיים דרישה להימנע מלמכור לנשים שאינן צנועות. וכן ואין תובעים מאדם להימנע ללכת למשרדים שהפקידות לבושות שם בחוסר צניעות. מפני שכאשר ישנו צורך גדול, אין איסור. אמנם כאשר אדם יודע בעצמו שמתוך כך הוא עלול להיכשל באיסורי עריות, אסור לו להכניס את עצמו לניסיון.

שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il