ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מעשר כספים וצדקה לעילוי נשמה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד כסלו תשע"ו

מעשר כספים וצדקה לעילוי נשמה


הרב שמואל אריאל

שאלה:
שלום,
נתתי כסף לצדקה לעילוי נשמת אבי.
האם זה נחשב מעשר?
תודה
קרן

תשובה:
שלום וברכה!

כספי מעשר כספים יכולים לשמש גם לעניינים אחרים של צדקה, אבל לא כאשר זו מצוה שהאדם מחוייב בה. כך למשל, לא ניתן לתת מתנות לאביונים בפורים מכספי מעשר כספים, משום שזו מצוה שחייבים בה בפני עצמה ולכן אדם צריך לעשות אותה מכספו ולא מכסף מעשר. אולם אם האדם נותן מכספו את הסכום המינימלי שמחוייבים בו למתנות לאביונים, הוא יכול להוסיף ולהגדיל את סכום המתנות מכספי מעשר כספים (משנה ברורה תרצ"ד, ג).
ממילא, לענייננו - מכיוון שמתן צדקה לעילוי נשמת הנפטר אינו חיוב, הרי בעיקרון ניתן לתת את הצדקה הזו מכספי מעשר כספים.
יחד עם זה, יש לסייג שתי הסתייגויות:
א. אם אדם נדר צדקה לעילוי נשמת הנפטר, הרי הוא כבר מחוייב בזה, ואז אין הוא יכול לשלם זאת ממעשר כספים. אלא אם כן מלכתחילה בשעת הנדר הוא התכוון לכך שישלם זאת מכספי המעשר, שאז מותר לו לתת מן המעשר (עי' ט"ז יורה דעה רמ"ט, א).
ב. עיקר העניין של נתינת צדקה ועשיית מעשים טובים לעילוי נשמת הנפטר, הוא משום שבאופן זה המת ממשיך כביכול לפעול בעולם ולהוסיף זכויות דרך בני משפחתו. כאשר בני המשפחה מוסיפים מצוות למען הנפטר, הרי יש כאן מצוה שנעשתה בזכות הנפטר ומכוחו, וזה מוסיף לו זכות. אבל לא שייך לקחת מצוה שהאדם עושה ממילא, ו"להקדיש" אותה לזכות הנפטר, שהרי המצוה הזו הייתה נעשית בכל אופן, והיא לא נעשתה מכוחו של הנפטר. מתוך כך, אין כל כך טעם לתת את כספי המעשר כ"לעילוי נשמת פלוני", שהרי היית נותנת אותם בכל אופן. אם רוצים לתת צדקה לעילוי נשמה, ראוי שלפחות חלק מן הסכום תהיה תוספת ולא מכספי המעשר, וכך תהיה כאן מצוה מיוחדת בזכות הנפטר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il