ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אני כבר על סף להפוך לחרדי | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח אדר א' תשע"ו

אני כבר על סף להפוך לחרדי


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
אני במסע חיפושים גדול מאוד. הגעתי להחלטה שהגיע הזמן לעשות את רצון ה’. מישהו הוכיח לי שיש בורא לעולם והתורה מהשמיים. אני חי בחברה הדתית לאומית ובעקבות ההוכחות למציאות הבורא והתורה שקיבלתי, החלטתי שאני רוצה לעשות את רצון ה’ ולא רצון של מישהו אחר.
מכיוון שהתורה היא אמת, וכתוב בתורה שכל העולם כולו בנוי ועומד על התורה, אז אני יודע בוודאות שהשורש של כל דבר הוא רוחני. לדוגמא: אין קשר בין ההסתה הפלשתינאית לבין הפיגועים, כי רק עבירות של עמ"י מוציאות לפועל פיגועים, ואילולא כך, לא היה שום רשות למחבל לבצע את הפיגוע.

אני לא שואל רק את הרבנים באתר שלכם. אני שואל עוד רבנים מהציונות הדתית וכולם-כמו שאתם עונים לי- מתנערים מהאחריות על כך שהבחור שהוא שלח לצבא או לעולם האקדמיה ,התדרדר רוחנית.
הרי, אם במקום לשלוח אותו לצבא או למכללה הרב היה שולח אותו לישיבה אז קרוב לוודאי שהוא לא היה מתדרדר או לפחות הסיכויים לכך היו יורדים פלאים.
נדמה לי-כתוצאה מהתשובות שקיבלתי- שלא באמת אכפת לרב אם התלמיד שלו יתדרדר. יותר אכפת לו שהוא ימלא את חובתו כלפי המדינה אבל בגלל שהוא אוחז בתואר "רב" הוא מביא לו "סימוכין" לכך מהתורה. אומנם דברים חמורים אני אומר, אבל מאז שהוכיחו לי שהתורה היא אמת ולא המלצה, אני מאוד מבולבל מהתשובות שאני מקבל.
אגב, אם הרב שולח אותו לעבוד במשרד מעורב בתור בחור רווק (או נשוי) והוא אכן מתדרדר שם ממראות הפריצות והדיבורים שם, אז ככל הנראה הקב"ה יבוא בטענות לאותו רב.

אני מרגיש שהרבנים "מהמרים" על החיים שלי ושל חבריי כשהם שלחו אותנו לשרת בצבא. יש לי חברים שהיו חזקים מאוד לפני השירות הצבאי והיום הם חילונים גמורים ואני ראיתי את התהליך שהם עברו מול העיניים שלי. מה יענה אותו רב על כך שחלקים גדולים מאוד ממחזורים שהוא שלח לצבא עזבו את הדת? איפה "הרחק משכן רע ואל תתחבר לרשע" -הדרכה בסיסית של חז"ל כיצד להישאר יהודי שומר תורה ומצוות? אוי לה לאותה בושה אוי לה לאותה כלימה.

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה אישית

תשובה:
שלום רב:
בכל תנועה רוחנית שיש באומה יש דברים חזקים וטובים ויש דברים חלשים. כל תנועה שיש בעם ישראל אינה מתאימה לכולם ויתכן שמישהו פלוני יתאים לו שהרוח והרעיונות מסוג אחד ירוממו אותו ומישהו אחר רעיונות אחרים ירוממו אותו. המבחן לבחרה של אדם למה להשתייך היא מורכבת ובמקרים רבים הינה אישית. גם כשמדברים על הציבור החרדי או על הציבור הדתי לאומי לא מדובר על גוון אחד. יש בתוך הציבור הדתי לאומי חלקים שקרובים יותר לחרדים מאשר לחלקים אחרים בציבור הדתי לאומי. לכן לא כדאי ליפול להכללול והאשמות. כדאי שכל אחד יחפש את הטוב הישר האמת והמקודש ביותר שהוא יכול להשיג.
בנוגע האשמתך את הרבנים ששולחים נערים לצבא או לעבודה בידיעה שהם יפלו אני מקווה שאין רבנים כאלה. ואם באמת יש רבנים שלא אכפת להם שתלמידיהם נופלים אזי תתרחק מהם. אני מניח שכל אדם ירא שמים ירא שגם תלמידיו יהיו יראי שמים. על מי מונחת האחריות לנפיהל של אדם הקב"ה כבר יחליט. ודאי שהאחריות על הגדולים והמנהגים הינה אחריות ענקית. אולם אחריות זאת אינה פוטרת גם את האחריות האישית.
באופן נקודתי גם לדעתי ניתן ללכת לצבא רק לאחר שאדם מלא עוצמה רוחנית והוא יוכל לתרום לצבא ולאומה לא רק שיהיה חייל מקצועי אלא בכך שיוסיף קדושה למחנה ישראל. הרי אנו מאמינים שהנצחון של עם ישראל תלוי בכך שאנו מקיימים את הציווי "והיה מחנך קדוש". לכן זה סכנת נפשות לאומה אם לא יהיו אנשים יראי שמים בצבא. הרי צבא ישראל שאין בו אנשים יראי שמים אין לו סיעתא דשמיא ויש בו מיעוט השראת שכינה. לכן אחריות על כולנו בשביל הצלת ישראל לדאוג לאנשים יראי שמים ושהם ילכו לצבא.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il