בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • מסעי
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עמרם גלעד בן עדינה חיה איטה

גבולות הארץ

פירוט גבולות הארץ לפי שתי שיטות.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ג
2 דק' קריאה
בפרשת מסעי אנו לומדים על גבולותיה של ארץ-ישראל. כך נאמר בפרשה:
"וידבר ה' אל משה לאמר, צו את בני ישראל ואמרת אליהם כי אתם באים אל הארץ כנען, זאת הארץ אשר תיפול בנחלה, ארץ כנען לגבולותיה".
לפי הפרשה, הגבול הדרומי מתחיל בצד מזרח בקצה מזרחי דרומי של ים המלח, משם הגבול פונה דרומה, דרומה ממעלה העקרבים ופונה למערב והקצה הדרומי מערבי של הגבול הוא נחל מצרים ועד השתפכותו של נחל מצרים אל הים, ים התיכון.
יש אומרים שנחל מצרים הוא ואדי אל עריש הנמצא כ 50 ק"מ מאזור הגבול שבין ישראל ומצרים באזור תעלת סואץ של היום. הוי אומר: לדעה זו, צפון סיני לכל אורך החוף, הוא בתוך גבולה של ארץ-ישראל, לפי התורה בפרשת מסעי.
הגבול המערבי של ארץ-ישראל הוא הים, וגבול צפון של ארץ-ישראל מצד מערב מתחיל במקום הנקרא: "הר ההר" יש מן המפרשים האומרים שהר ההר נמצא באזור אנטיוכיה של היום, אמנוס, מקום זה נמצא בצפון סוריה, באזור הגבול שבין סוריה ובין תורכיה לצד ים התיכון. לדעה זו, כל מה שמדרום הוא ארץ-ישראל, כולל טריפולי.

אולם, יש חוקרים אחרים הסבורים שהר ההר נמצא מדרום לטריפולי, במקום הנקרא בתרון, מקום זה הוא באזור הצפוני של מדינת לבנון של היום.
ויש גם בין החוקרים המזהים את הר ההר הנאמר בתורה באזור העיר ביירות.
הוי אומר: נחלקו הדעות כאשר למקום הגבול הצפוני מערבי של ארץ-ישראל עפ"י פרשת מסעי. לכל דעה מהדעות, הגבול הצפוני נמשך עד נקודה מזרחית שהיא בערך מול הירדן שמצד דרום, מקום זה נקרא בתורה: "חצר עינן", ומשם הגבול פונה דרומה, וזהו גבולה המזרחי של ארץ-ישראל. הוא ממשיך עד מזרחה של הכנרת ונמשך לאורך הירדן עד ים המלח.
גבולות אלו של ארץ-ישראל מיועדים לנחלה לתשעה השבטים ולחצי שבט מנשה, שכן מטה ראובן ומטה גד וחצי מטה מנשה הרי לקחו נחלתם מעבר לירדן יריחו קדמה מזרחה.

טוב להיזכר בדברי התורה הללו שנאמרו לישראל בטרם נכנסו לארץ-ישראל, אז נקבעו הגבולות של ארץ-ישראל.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il