ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש שבת ומועדים ארבע כוסות

מדוע לשתות ארבע כוסות יין? האם שיכורים אנחנו?

431
לחץ להקדשת שיעור זה
חכמים תיקנו ארבע כוסות על יין בכדי להראות חירות בליל הסדר, וגם כנגד ארבע לשונות גאולה: 'והוצאתי', 'והצלתי', 'וגאלתי', 'ולקחתי'. מדוע תיקנו חכמים דווקא על יין? כנראה, ששתיית יין מקובלת אצל בני חורין, ומראה על חירות. ביין יש גם שמחה. כך מבאר בעל ספר החינוך (מצווה ל"א) ביחס לקידוש על יין:

ועל כן נתחייבנו לעשות המעשה עם היין, לפי שטבע האדם מתעורר בו הרבה שהוא סועד ומשמח, וכבר אמרתי לך כי לפי התעוררות האדם ומעשהו יתפעל אל הדברים לעולם.

היין משמח את האדם, וכאשר אדם שמח, הרי שהוא יכול להגיע גם לקיום המצווה באופן טוב יותר.
פרט לכך, בדרך כלל כאשר אדם אוכל מאכל כלשהו, האוכל הראשון טעים יותר, השני טעים פחות, השלישי טעים פחות וכו'. ביין, הדברים הפוכים: בכל כוס גוברת השמחה. כך היא גאולתן של ישראל, וכך הם ארבע לשונות גאולה: כל שלב גבוה יותר, מתקדם יותר: והוצאתי זהו השלב הראשון. מעליו 'והצלתי', שההצלה מבטאת שלב גבוה יותר, אחר כך 'וגאלתי' - אין זו רק הצלה אלא גאולה, ואחר כך 'ולקחתי' - אנו נכנסים תחת כנפי השכינה!

אולם, עדיין לא מובן הדבר. עם ישראל מתנגד בדרך כלל לשתיית יין. אמנם לקידוש שותים כוס יין, אולם, ארבע כוסות יין! האין זה מופרז? האם מתאים לנו להשתמש בסמל שמבטא שכרות, בכמות גדולה כל כך בליל הסדר? (פורים הוא חג חריג, וגם בו נאמרו הזהרות רבות בגדרי השתייה הראויים).

ייתכן לבאר שהיין בליל הסדר מבטא את החירות שלנו, כי אנו מצליחים לשלוט על הדבר החומרי ביותר, והמסוכן ביותר! היין מייצג את האוכל החומרי, ואת איבוד השליטה הגדול ביותר של האדם (פרט לסמים). הקידוש על היין וארבע כוסות של יין, מראים שאנו יכולים לתת קדושה ולשלוט בטהרה גם בדברים החומריים ביותר, שעשויים להיות לעתים חסרי שליטה.

חירות מבטאת שליטה! בן חורין יודע לשלוט על יצריו, יודע לשלוט על גופו. החירות בליל הסדר, תלמד אותנו להיות בני חורין במשך השנה, ובודאי לא להרבות בשתיית יין (וכאמור בחלק ההלכתי, ניתן גם בליל הסדר לשתות מיץ ענבים). אולם, בליל הסד עצמו אנו שותים ארבע כוסות. בליל הסדר, נפשנו בת חורין. גם ארבע כוסות יין, לא ישבשו את החירות שבה. אדרבה, ארבע כוסות ישועבדו לרצונות הרוחניים שלנו, ויגבירו את שמחתנו בקב"ה ואת תחושת ההודאה העצומה שיש לנו לאבינו מלכנו.
עוד בנושא ארבע כוסות

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il