בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • ויגש
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

יעקב מחנך לדורות

מה שעמד לנגד עיניו הוא לחנך ולהדריך את כל ביתו לשמירת קדושת החיים היהודיים

undefined

הרה"ג דוב ליאור

ד טבת תשס"ח
2 דק' קריאה
בפרשתינו באה לכלל סיום אותה דרמה רבת המתח שבין יוסף ואחיו, שבסיומה יורד יעקב מצרימה כדי לפגוש את יוסף. בתחילה חשב יעקב אבינו שהוא הולך לראות את יוסף, ולשוב לארץ כנען, אולם באותה עת זכה לגילוי נבואי במראות הלילה, שרמז לו שמכאן ואילך תתחיל הגלות שנמשלה ללילה. יעקב חושש לרדת למצרים פן יבולע חלילה לנכדיו ולניניו, אך על כך באה ההבטחה האלוקית: "ואנוכי אעלך גם עלה". שתי עליות - עליה פיזית ביציאת מצרים ועליה רוחנית במעמד הר סיני, שבו עוצבה דמותו ורוחו של עם ישראל לדורות.
יעקב אבינו בחרדתו לעתיד ביתו נוקט בצעדים מקדימים, ושולח את יהודה "להורות לפניו גושנה", ופרשו חז"ל פסוק זה, שבראש ובראשונה דאג יעקב להקמת בתי אולפנא וישיבות לדור הצעיר. חינוך הדור הצעיר עמד לנגד עיניו, והוא עשה כל שביכולתו במשך שבע עשרה השנים שחי במצרים, לחנך ולהדריך את כל ביתו, לשמירת קדושת החיים היהודיים גם בתוך טומאת מצרים. כאן טמון המסר החשוב ביותר העולה מפרשתינו - על כל הורה מוטלת הזכות והחובה להנחיל את יסודות היהדות לילדיו, כדי שגם הם יוכלו להנחילה לדורות הבאים .
בדורנו, בתחום החינוך הכללי ישנו משבר חינוכי חמור ביותר. גדל דור שנותק מכל זיקה ליהדות. הוא אינו יודע מה זה יהודי, מה מקשר אותו לארצו, ומדוע העמים שונאים אותנו. כתוצאה מהניתוק הנורא נולדו תופעות שליליות קשות נוספות - עליה באלימות, צריכת סמים ושתיית אלכוהול וכל מיני דברי הבל אחרים. אחד האתגרים החשובים שלנו היום הוא האתגר החינוכי. מחובתנו להביא את דבר השם אל השכבות הרחבות, ולהראות לעם את נועם המתיקות בדרכי התורה שרוצה רק את טובתו ואושרו של האדם.
מי ייתן ונזכה להיות ממשיכי דרכם של יעקב אבינו ובניו, נזכה לקרב את ישראל לאביהם שבשמים ולהאהיב שם שמים בפי הבריות. החינוך הנכון והבריא יעורר את העם לאהבת ארצנו הקדושה, וייתן לנו כוח לעמוד איתן מול כל השוללים את זכותנו על הארץ, ובזכות זאת נזכה לראות בישועת השם על עמו ועל נחלתו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il