ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לימוד נגינה בשלושת השבועות למטרת חתונה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד תמוז תשע"ו

לימוד נגינה בשלושת השבועות למטרת חתונה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום לכבוד הרב,

בע״ה בעוד קצת יותר מחודש אני מתחתן ואני מעוניין לנגן לאשתי לעתיד בחתונה. כיוון שמועד החתונה לא רחוק משלושת השבועות - לא יהיה לי מספיק זמן להתאמן אחרי ט׳ באב, ואולי בעקבות זאת לא אנגן.
האם יש אפשרות להתאמן לצורך כך במהלך שלושת השבועות (או לפחות עד ר״ח אב)?

תודה רבה!

תשובה:
לשואל, שלום וברכה ומזל טוב!

מותר לך. מצאנו שהותר לעסוק ב"בנין של שמחה" ו"משא ומתן של שמחה" לצורך חתונה שסמוכה לתשעה באב (משנה ברורה סי' תקנד סקי"ד). מלבד זאת, נגינה לשם אימון אינה נחשבת כנגינה משמחת שנאסרה, ולכן הותרה גם בשלושת השבועות כשיש הפסד מסוים בוויתור עליה (ציץ אליעזר חט"ז סי' יט). אמנם שם המליץ בכל אופן להמנע בשבוע שחל בו תשעה באב, אבל השנה, כשתשעה באב חל בשבת, אין דיני "שבוע שחל בו". כמובן אם אתה מרגיש שהנגינה משמחת אותך ואתה מסוגל להתאמן כדבעי עד סוף תמוז הרי זה עדיף.

יש להעיר על מה שכתב רבי חיים פאלאג'י ('מועד לכל חי' סי' י סי"ט): "לסדר שיר חדש בשביל חתן הנושא אשה בנחמו, אם הוא הלשון והמליצה - אין קפידא, אך הניגון באיזה מאקאם פשיטא דאסור". דבריו שם מוסבים על "שבוע שחל בו" בלבד, ולא כפי שניתן להבין מהמובאה בכף החיים סי' תקנא סקמ"א שהדברים אמורים על כל ימי בין המצרים. מלבד זאת, נראה שדבריו מתייחסים להלחנת ניגון חדש, שיש בה יצירה ושמחה מיוחדת, ולא על אימון גרידא (ולא כפי שהובא בספר אחד כמקור לאיסור כללי על חזרות לצורך חתונה שאחרי תשעה באב).


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il