ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תענית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ו אב תשע"ו

תענית


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום כבוד הרב.
אני רוצה בלי נדר לקבל על עצמי תענית 40 יום מהזריחה עד צאת הכוכבים. איך מקבלים צום כזה? הרי יש נוסח ב18 של מנחה. ולאחר הצום יש גם נוסח. אשמח שהרב יסביר לי איך לקבל וכו’


תשובה:
שלום
א. תחילה נבאר שאדם שקיבל עליו תענית, התענית מתחילה מעלות השחר ולא מהזריחה. (שו"ע סי' תקס"ד סע' א').
ב. אדם יכול לקבל על עצמו מספר ימים של תענית אפילו שאינם רצופים כגון שני וחמישי ושני בקבלה אחת. כאשר התעניות אינם רצופות קיימת הסתפקות בשו"ע אם די בקבלה אחת או בקבלה לפני כל יום, ולדעת רמ"א נהגו העם שקבלה אחת מועילה למספר ימים אפילו אינם רצופים. מהיות טוב כדאי לקבל כל תענית במנחה שלפניה. (כה"ח סי' תקס"ב ס"ק ס', ס"א)
חשוב לעיין מה הצורך בתענית ממושכת וארוכה. פעמים הדבר נובע מרצון להתקדם רוחנית, ופעמים מרצון לעשות תשובה ותיקון. בכל אופן מעשה כגון זה דורש מחשבה מעמיקה לפני קבלת התענית.
כתבו הפוסקים (ראשונים ואחרונים) שכיום התעניות שמחלישות את הגוף בצורה משמעותית ומבטלות את האדם מסדר יומו הרוחני (תפילות, לימוד תורה, עשיית חסד וקיום מצוות) ופעמים רבות החולשה והצום מבטלות את האדם או מורידות את יכולות עבודתו במקום בו הוא מועסק ויש לשקול גם את הנתון הזה שלא יהיה ח"ו גזל. בצורה חלופית ניתן לחשוב על תענית דיבור או חיזוק בלימוד תורה, וכך להתקדם רוחנית למקום גבוה יותר.
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il