ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הריון שלא בנישואין | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד אב תשע"ו

הריון שלא בנישואין


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום רב,

לפני כ-3 שנים ולאחר 3 שנות נישואים ו-2 ילדים התגרשתי.
לאחר מספר חודשים אני והגרוש שלי חזרנו לזוגיות לכל דבר וחיים יחד.
אין לנו כוונה להנשא בשנית.
אני בהריון ורציתי לדעת מה מעמד הילד שיוולד בעזרת השם? האם מבחינה הלכתית נבדל משני אחיו? האם יהיו השלכתו למעמדו בעתיד ואם כן, אלו השלכות?

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך וחשבתי עליו המון.
אודה על האמת שקשה היה לי מאוד לענות תשובה על השאלה שלך ובמשך זמן התלבטתי מה לכתוב, שכן יש תשובות שקל וזורם לכתוב, ויש שאלות שהן יותר מורכבות ויותר כואבות.
את ודאי שואלת למה כוונתי יותר כואבות? לכן אסביר.
היהדות מלמדת אותנו לבנות חיים אידאליים, חיים בריאים ושלמים, מערכת שלמה ומקיפה בין האדם לבין הבורא יתברך, בין אדם לבין הזולת, ובין האדם לבין הקרובים אליו ביותר.
מערכת הזוגיות מקבלת לפי היהדות משמעות מיוחדת מאוד, משמעות אחרת מכפי שהיא מצטיירת היום במקומות שונים.
הנשואין בעם ישראל הם בעלי מעלה גבוהה מאוד, בעלי חשיבות עצומה ואפילו מהווים מצוה והתחברות לאבינו שבשמים. הסיבה לכך היא שה' יתברך רוצה בקיום העולם, ורוצה שאנו נהיה שותפים לכך. זכיתם להיות שותפים, זכיתם לקחת חלק בקיום הרצון העצום הזה.
המעלה הגדולה שיש במצווה זו היא עצם החיבור בין האיש לבין האשה, שהוא החיבור העמוק ביותר בעולם, חיבור של זהות ושל השלמה, חיבור של המון חסד והמון אהבה, וכמובן גם המון עבודה על בניה אישית, על תיקון המידות, ועוד ועוד.
יחד עם זה יש בנשואין עוד מעלה גדולה מאוד והיא קיום העולם, קיום הדורות הבאים, ובכך האדם זוכה להיות שותף בבנין העולם של ה' יתברך.
בשל היות הדבר חשוב כל כך ומרכזי כל כך, נבנתה ביהדות מסגרת מאוד משמעותית של הקשר, מסגרת שכשיודעים לחיות אותה נכון זוכים לראות את האור העצום שבה, את האוצרות הנפלאים הקיימים בה. לצערי הרב במשך השנים אני נתקל באנשים רבים שאינם מודעים למסגרת הכללית הזו, לחשיבותה ולמעלתה והדבר מוביל אותם למשברים מאוד לא פשוטים בזוגיות עד כדי פרידה ולפעמים שנאה תהומית.
כשיודעים לחיות נכון את המערכת הזוגית הזו של היהדות יודעים שהזוגיות תהיה נצחית, מלאה עונג והשלמה הדדית. אך דבר זה דורש פעמים רבות לימוד מסודר, לימוד מעמיק.
אחד מההבדלים הגדולים בין חיים ביחד לבין כניסה למערכת של נשואין זה המחוייבות למהלך, ממחייבות לבניה משותפת ויציאה מראיה של תועלת והנאה אל ראיה רחבה יותר, ראיה של נצח, של גדלות ושל קדושה, זה לא קל, אך חשוב לדעת שזו קומה אחרת לגמרי. קומה שלפעמים צריך זמן ולימוד להתרגל אליה, להפנים אותה ולהפוך אותה לחלק משמעותי בחיים.
אני מתאר לעצמי שתהליך הגירושין שעברתם לא היה קל והוא זורה המון פחדים והמון קשיים מכניסה נוספת למסגרת הנשואין, ויחד עם זה אני גם רואה שהריחוק שהיה בזמן הגירושין הצטמצם והלך, והיום אתם מסוגלים לעשות אחרת, לחיות אחרת, וזהו פתח גדול וחשוב מאוד.
יחד עם זה לא נכון ומסוכן מאוד יהיה לוותר על המסגרת של היהדות, של הנשואין האמיתיים, אלא השיעור חשוב שיהיה שצריך לבנות הפעם נכון, שלא עול יהיה בה אלא אור ועונג אמיתיים.
חיים ביחד בלא נשואין נותנים בהתחלה תחושה טובה, אך בהמשך לומדים שהמחיר גבוהה מאוד וחבל מאוד לגלות זאת בשלב מאוחר יותר, ולשלם את המחירים.
לכן, הצעתי היא לנסות להיפגש, או איתי או עם איש מקצוע, רב שיוכל לכוון אתכם איך להתקדם מהמקום שבו אתם נמצאים, ולהיות איתכם בצעדים החשובים האלו שיובילו אתכם למה שבפנים אתם באמת רוצים. אשמח שתיצרו איתי קשר למספר 0527993539 או דרך האתר ואשתדל לעזור בכל מה שאוכל.
ביחס לשאלה, שמחתי לשמוע שאת בהריון ובעזרת ה' תזכי להוליד ילד נוסף בעולם, אברך אותך שתזכי ללידה קלה ולשמחה גדולה, יחד עם זה אודה על האמת שהשאלה ששאלת ביחס למעמדו מאוד קשה לי, הן מבחינה הלכתית, שכן מדובר על תהליך האסור לפי היהדות והמשמעויות שלו לא כל כך פשוטות. מבחינה הלכתית האם יהיה שונה משני אחיו? זו שאלה הלכתית מורכבת שאין כאן המקום לפתח את הדיון עליה, וכואב לי עצם העניין.
אני מאמין שתוכלו לבנות אחרת, שתוכלו לא להיכנס לדברים הלא נעימים האלו, אלו שעלולים לסבך את הבן שיהיה לך בעתיד, ואני מאמין שאפשר אחרת. תנו הזדמנות, נסו, ואשתדל לעזור בכל מה שאוכל.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il