ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מיקרוגל - הלכותיו | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ו אב תשע"ו

מיקרוגל - הלכותיו


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
מה הדין במיקרוגל לעניין:
א. לעניין בישול בשבת - האם הבישול בו אסור מהתורה או מדרבנן?
ב. האם מותר השתמש בו לבשר וחלב?
ג. האם מותר להכשירו לפסח?
ד. האם יש בו דין בישול נוכרים?
ה. האם מותר לצלות בו כבד?


תשובה:
הקדמה
תנור מיקרוגל נכנס לשימוש בעשרות השנים האחרונות ועמו עלו שאלות הלכתיות רבות, מיקרו גל פועל על ידי גלי רדיו קצרים, המזון מתחמם במהירות ולא תמיד בצורה שווה.
א. בישול בשבת - בישול המיקרוגל אינו אש ולכן בישולו אסור מדרבנן. אך בפועל נכון להיום יש במיקרו גל נורת ליבון עם חוט להט ובהפעלת המכשיר יש איסור תורה של מבעיר. (מאורי האש השלם ח"ג) ולא ניתן לומר מפני שרגילים לבשל כך אז איסורו מהתורה, בהלכות שבת האיסורים הם כאשר נעשים בהתאם למלאכות שנעשו במשכן.
ב. שימוש במקרו גל לבשר ולחלב - מותר מעיקר הדין כאשר המזון עטוף בכלי או בשקית. או מונח בצלחת עם כיסוי שונה לבשר ולחלב, והטעם לכך: מפני שכמעט ואין זעה על הדפנות. הדפנות קרות ורחוקות מן הקדירה. וגם המאוורר מוציא את האדים ביעילות. המחמיר שלא להשתמש תבוא עליו ברכה ובמיוחד במקומות ציבוריים. (הגר"ד ליאור שליט"א, מערכי לב. מכון הטכנולוגי בירושלים. שו"ת להורות נתן).
ג. הכשרת תנור מיקרו גל- ניתן להכשיר גם לפסח על ידי ניקיון את הדפנות והדלת, להמתין 24 שעות, להרתיח קערה עם מי סבון כ20 דקות בהספק מירבי כך שהקירות יתכסו קצת באדים. לייבש את הדפנות במטלית נקייה. (מערכי לב, אג"מ).
ד. בישול נוכרים במיקרוגל - השולחן ערוך והרמ"א התירו צורות בישול שלא באש כמו דבר מעושן, מלוח, או כבוש ולכן התירו בישול נכרים במיקרוגל. (הגר"ד ליאור, אג"מ, שו"ת רבבות אפרים, שו"ת להורות נתן).
ה. צליית כבד במיקרו גל - מפני שהקרינה מחממת את הבשר ולא שואבת את הדם מהכבד. (מאורי האש השלם).


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il