ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

סליחות לאשכנזי שמתפלל עם ספרדים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י אלול תשע"ו

סליחות לאשכנזי שמתפלל עם ספרדים


הרב שמואל אריאל

שאלה:
שלום
בסביבתי אין מנין סליחות שמתפלל לפני הנץ (הזמן הנוח בשבילי) כי אם בנוסח ספרדי (ואני אשכנזי). האם (כשהאשכנזים יתחילו לומר גם) עדיף להתפלל איתם עם הנוסח שלהם? או איתם אבל עם הנוסח שלי? או שמא עדיף עם הנוסח שלי אח"כ ביחידות?
תודה מראש


השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "סליחות לאשכנזי שמתפלל במניין ספרדי"

תשובה:
יש עדיפות לומר סליחות לפני הנץ החמה, שכך הוא המנהג המקורי, לומר סליחות בסוף הלילה ולפנות בוקר (עיין רמב"ם הל' תשובה ג', ד; שו"ע תקפ"א, א; מגן אברהם שם ס"ק א). כיום רבים אומרים סליחות בשעות הבוקר, בגלל שזמני השינה והקימה השתנו, אבל אם מתאים לך לומר סליחות לפני הנץ החמה, זה ודאי עדיף.
כמו כן, ודאי עדיף לומר סליחות במניין, הן מצד הערך הכללי של תפילה בציבור, והן בגלל י"ג מידות שנאמרות רק בציבור (וכן גם הקטעים בארמית אינם נאמרים ביחידות).
ממילא, עדיף שתאמר סליחות עם המניין הספרדי.
לגבי השאלה באיזה נוסח תאמר - נראה שהשאלה העיקרית בעניין זה היא באיזה אופן תוכל לכוון כראוי. יש אדם שרגיל לסליחות בנוסח אבותיו ויקשה עליו לומר סליחות בנוסח שאינו רגיל בו, ומאידך יש אדם שקשה לו להתפלל לעצמו בנוסח שונה מן הנוסח של הציבור שסביבו, ובפרט כשהציבור אומר את הפיוטים בקול ובנעימה. יש לשים לב, שגם אם אתה מתפלל בנוסח האשכנזי, תצטרך להפסיק בכל פעם שאומרים י"ג מידות ולומר עם הציבור, וייתכן שגם זה יקשה עליך. כאמור, השיקול המרכזי הוא באיזה אופן תצליח לכוון יותר טוב בסליחות. (עיין כעין זה בשו"ע א', ד, שעדיף לקצר בתחנונים אם באופן זה האדם יכוון יותר. ועיין במשנה ברורה תרי"ט, ז, שהסיבה שלא לשנות בפיוטים מן המנהג המקובל היא כדי שלא לבלבל את הציבור.)


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il