ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

דין מציאה לאחר שנים רבות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב אדר תשע"ז

דין מציאה לאחר שנים רבות


כולל דיינות בית אל

שאלה:
שלום רב ושבוע טוב,

לפני מספר שנים מצאתי 2 ספרי חול בחדר שירותים באוניברסיטת בר-אילן. אינני יודע אם בעליהם שכחם שם, או שנכנס לאחד התאים והשאירם משום נוחות על משטח השיש של הכיורים. בכל מקרה, אני לקחתי אותם והתייחסתי אליהם כאילו הם שלי (אציין כי הייתי אז רק בתחילת דרכי כאדם דתי וההלכות בנושא השבת אבידה כלל לא היו ידועות לי). אולם מאז שהתוודעתי להלכות אבידות ומציאות, חשתי נקיפות מצפון כיוון שמן הסתם לא נהגתי נכון, היינו הייתי צריך להודיע על השבת אבידה או להעבירם למי שמטפל בכך באוניברסיטה. השאלה היא - מה דינם של הספרים עתה, ומה עלי לעשות איתם?

תודה!תשובה:

חודש טוב:
הואיל ואתה לא יודע מי בעל הספרים, עליך לרשום לעצמך חיוב זה, עד שיבא אליהו ויגלה מי הוא המאבד.

מצינו בגזלן שאינו יודע למי להשיב כגון גזל רבים, שיעשה בממון צרכי רבים. יש מקום לדון האם גם בנזיקין הדין כך?
הרב קוק זצ"ל כותב בספר אורח משפט הלכות נחלות יח "...ולכאורה נראה שצריך שיהיו צרכי רבים הללו במקום שהנגזל או יורשיו עלולים להיות נהנים מזה".
ע"פ דברים אלו נראה שבמקרה שלך שאין אתה יודע מה מקום המגורים של המאבד וסיכוי גדול שלא יהנה מהכסף אין צורך לעשות בכסף צרכי רבים.

לגבי מה שכתבנו לרשום, מצאנו דין זה בהלכות השבת אבידה ונראה שגם במקרה זה יש לנהוג כך.

לסיום בספר "אורות התשובה" פרק יג אות ט' כותב הרב קוק זצ"ל -"אל יבהל אדם מפני המניעות שיש לו על התשובה. ואפילו אם התשובה קשה לו, מפני דברים שבין אדם לחברו, ואפילו הוא יודע בדעתו שאינו יוצא ידי חובתו, ומתוך איזו רפיונות איננו יכול לתקן את העניינים שבינו ובין חבריו, אל יניח בלבבו שום חלישות דעת הגורמת להקטין יקרת ערכה של התשובה. ואין ספק, שמתוך השלמה בכל מה שאין לו מניעות, יזכהו ה' יתברך לתקן בכי טוב גם את כל הדברים שיש לו עליהם מניעות גדולות שאי אפשר לו לנצחן."

בברכה,
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il