ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צניעות לנשים בזמן לימוד תורה ותפילה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח ניסן תשע"ז

צניעות לנשים בזמן לימוד תורה ותפילה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום כבוד הרב ומועדים לשמחה,
ב"ה אני מקפידה על הליכה בצניעות לפי ההלכה, אך בבית אני מסתובבת לפעמים פחות בצניעות (חולצה קצרה/חצאית קצרה/מכנסיים), רציתי לדעת האם אני יכולה לעסוק בדברי קודש / תורה בלבוש זה.. ויש לי התלבטות בנוגע למספר מצבים:
1. כאשר מדובר בברכות השחר או קריאת שמע על המיטה בהם בדרך כלל אני כבר מוכנה לשינה או שעוד לא הספקתי להתארגן?
2. קריאת הלכות כמו הלכה יומית, קריאת שאלות ותשובות ב’שאל את הרב’ או בפורומים בהם אנשים משלבים דברי תורה ואמונה בדבריהם וכדומה? בדברים כאלה אני לא ממש יודעת איך אוכל להקפיד כי פשוט נפגשים בהם מתוך דברים אחרים כל הזמן ממש..
3. שמיעת שירי קודש
4. לימוד תורה מספר/שמיעת שיעור וכו’

תודה רבה מאוד בפרט ובכלל בנוגע לכל העשיה שנעשית באתר, אני לא מפסיקה להתפעל מהכמות והעושר של הדברים כאן ולא כל כך יודעת למי להודות

תשובה:
לשואלת, מועדים לשמחה ויישר כוח על הכרת הטוב לצוות האתר!

בשעת הצורך מותר לקרוא קריאת שמע, ללמוד תורה, ולברך את כל הברכות (פרט לתפילת העמידה) גם בלבוש חלקי (שו"ע או"ח סי' עד ס"ד וס"ו ומשנ"ב ס"ק כג). ולכתחילה ראוי לעשות את כל אלו בלבוש מלא (תבואות שור יו"ד סי' א סל"ח וס"ק עא).

למעשה, אני מציע שדברים יותר ממושכים, שאפשר להתארגן לקראתם מראש בצורה נוחה, ייעשו בלבוש מלא (בקריאת שמע על המיטה - אפשר להתכסות בשמיכה), ודברים קצרים ומזדמנים ייעשו גם בלבוש חלקי. בכל מקרה, אם הברירה היא לעסוק בדברים שבקדושה בלבוש חלקי או שלא לעסוק בהם כלל - עדיף לעסוק בדברי הקדושה, מאחר שזהו עיקר הדין. רק בתפילת העמידה, חובה להקפיד על לבוש מלא ומכובד שמתאים גם להופעה מחוץ לבית.


השאלה " צניעות וידוי בקריאת שמע על המיטה" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il