ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שיר המעלות לפני ספירת העומר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ז ניסן תשע"ז

שיר המעלות לפני ספירת העומר


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום הרב,
למה לפי נוסח ספרד אומרים את שיר המעלות לפני ספירת העומר בתפילת ערבית, הרי כתוב שצריך להקדים את ספירת העומר ככל האפשר כדי שיהיה כמה שיותר "תמימות", ומטעם זה היא לפני עלינו לשבח, אז למה היא לא לפני שיר המעלות?
תודה רבה וכל טוב.

תשובה:
שלום
מנהג בני עדות המזרח לספור ספירת העומר לאחר סיום תפילת ערבית (לאחר אמירת שיר המעלות ועלינו לשבח). מנהגם לסיים את התפילה מדין תדיר ולאחר מכן לספור ספירת העומר.
המשנה ברורה (סי' תפ"ט ס"ק ב', מ"א) מציין שיש לספור לאחר תפלת ערבית, לאחר קדיש תתקבל, שהוא גמר התפילה, וקודם עלינו "דכל מה דאפשר לאקדומי מקדמינן כדי שיתקיים יותר מה שכתוב תמימות תהיינה". לפי מנהגו אכן לא נהגו לומר שיר המעלות.
למנהג החסידים (המתפללים בנוסח ספרד) שאומרים שיר המעלות בתפילת ערבית, נוהגים להקדים את אמירת שיר המעלות לפני ספירת העומר. טעם אמירת שיר המעלות בכל יום הוא כדי ליפטר מתפילת ערבית מתוך תחנונים לצאת ידי דעת הרב שר שלום גאון (המובא בטור) שיש לומר תחנונים לאחר תפילת ערבית, וכפי שכתב הרמב"ם (הלכות תפילה, פרק ז' הלכה י"ח) "והמתחנן אחר תפלת ערבית הרי זה משובח". ולכן אף שאין אומרים תחנונים בלילה אומרים מזמור זה שיש בו תחנונים. ומכיון שיש להצמיד את התחנונים לתפילה ללא הפסק יש לומר מזמור זה לפני ספירת העומר.
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il