ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תפילת ערבית בכניסת שבת ובצאתה בנורווגיה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )תפילת ערבית בכניסת שבת ובצאתה בנורווגיה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
אני נוסע עוד שבועיים לטיול לנורווגיה.
ע"פ בדיקה שלי כניסת השבת היא בסביבות 23:00 ויציאת השבת ב 1:30.
1) מה אני עושה עם תפילת ערבית. סביר להניח שאלך לישון לפני 23:00
2) איך אני מוציא את השבת (ערבית והבדלה) בהנחה שלא אמתין עד 1:30 בלילה
תודה

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
1. ניתן להתפלל ערבית של שבת החל מ"פלג המנחה" (שעה ורבע לפני השקיעה, לפי השעות הזמניות). כלומר, עליך לחשב כמה זמן עובר מהזריחה עד השקיעה, לחלק אותו ל- 12, וזוהי שעה זמנית. אם הזריחה ב- 4.00 והשקיעה ב- 23.00 ההפרש הוא 19 שעות, 1140 דקות, ואם כן כל שעה זמנית היא 95 דקות, ושעה ורבע היא כמעט שעתיים. אם כן, "פלג המנחה" הוא בשעה 21.00 בערך.
יש להקפיד להתפלל מנחה לפני "פלג המנחה" (כדי שלא תהיה סתירה בהתייחסות לזמן שבין ה"פלג" לבין השקיעה כזמן הראוי למנחה או לערבית).
יש לקרוא קריאת שמע פעם נוספת אחרי צאת הכוכבים. ניתן ללכת לישון לפני כן, אם מניחים שעון מעורר שיעיר אותך לקריאת שמע בזמנה.

2. לגבי ערבית במוצאי שבת, בלית ברירה ניתן להתפלל ערבית החל מפלג המנחה, וגם לומר "אתה חוננתנו" (ולהתפלל מנחה לפני פלג המנחה, כאמור). אולם יש לשמור על דיני השבת ואסור לעשות שום מלאכה עד 1.30 בלילה (שו"ע סי' רצג ס"ג). יש להקפיד להבהיר לכל הסובבים שתפילת ערבית אין פירושה שיצאה השבת!
את ההבדלה על היין - כמובן ללא נר - מעיקר הדין ניתן היה לעשות גם כן מפלג המנחה, אבל בגלל המוזרות שבהבדלה בתוך השבת עדיף לדחות אותה ליום ראשון בבוקר, לפני ארוחת הבוקר ('פסקי תשובות' סי' רצג הערה 46). ממילא אין צורך לברך על הבשמים ועל הנר (בדומה לנהוג בהבדלה במוצאי תשעה באב שחל ביום ראשון).

לוחות זמנים לחלק מהמקומות ניתן למצוא באתר כאן, ומקומות נוספים באתר
https://www.myzmanim.com/search.aspx?lang=he

הערה:
תשובה זו תוקנה בעקבות הערה של אחד הקוראים. בתחילה חשבתי שנהוג בנורבגיה לסמוך על שיטת ראשונים שיוצאים ידי חובת קריאת שמע לפני צאת הכוכבים, אחרי פלג המנחה (שיטת רבנו תם בתוספות בתחילת מסכת ברכות), ובפרט כאשר זהו זמן ההליכה לישון ("בשכבך") המקובל במקום. אולם שוחחתי עם הרב הראשי לנורבגיה, הרב יואב מלכיאור שליט"א, והוא מסר לי שהדבר אינו נהוג, אלא מקפידים לקרוא קריאת שמע אחרי צאת הכוכבים (באוסלו כעת - 00.45), ויש שהולכים לישון לפני כן ומניחים שעון מעורר. כך שמעתי גם מרב במוסקבה.


שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il