ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תוספת שבת בפעילות מבצעית וטלטול מחוץ לעירוב | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ג אב תשע"ז

תוספת שבת בפעילות מבצעית וטלטול מחוץ לעירוב


הרה"ג דוב ליאור

שאלה:
שלום לכבוד הרב
אנו חיילים בפלוגה מבצעית משרתים בגבול סוריה, הפעילות כוללת שמירות וסיורים בגזרה (הכוללים עשיית מלאכות שאסורות בשבת). ברצוננו לשאול את הרב לגבי חייל שכרגע נמצא במשימה מבצעית {כגון: סיור שכולל נסיעה ברכב ,הליכה רגלית מחוץ לעירוב (יציאה מהרכב) ושמירות שכוללות דיבור בקשר ויציאה מהעירוב} בדקות הסמוכות לכניסת השבת. כיצד/האם עליו לקבל תוספת שבת במצב זה ? האם הוא יכול בכלל לקבל תוספת שבת ? ואם כן האם עליו לעשות זאת בדקות הסמוכות לפני כניסת השבת או שיכול אף לפני כן ? במקרה בו החייל אינו נוהג ברכב אלא מצטרף לנסיעה , האם הוא לא יוגדר כמו הנהג שוודאי עושה מלאכה ?
שאלה נוספת, במידה והמשימה כוללת יציאה מהעירוב, החייל נושא על עצמו ציוד כוננות שכולל ווסט שבתוכו מים ומחסניות. האם הוא יכול להוסיף בתוך כיס בווסט שיש בו גם מחסנית, דברים שאינם מבצעיים כגון : סידור(החייל לא יודע את התפילה בעל פה ולא יוכל להתפלל בלי הסידור), ספר לימוד או מיני מתיקה ?
נודה לרב אם יוכל להשיב לנו ולהאיר את עינינו,

תשובה:
במקרה זה עדיף לקבל תוספת שבת מינימלית כשתי דקות לפני השקיעה, אמנם אם ישנה התלבטות האם לקבל שבת מוקדם ואז להספיק להתפלל ולאכול סעודת שבת קצרה לפני היציאה לפעילות לעומת לאכול סעודת שבת מאד מאוחר רק אחרי החזרה מהפעילות המבצעית מותר לקבל שבת מוקדם על אף שיוצאים לפעילות לפני השקיעה בזמן של תוספת שבת. (יש לזכור שאיסור מלאכה בזמן תוספת שבת זה רק עשה ולרמב"ם זה רק מדרבנן).
אמנם אם אתה לא נוהג ברכב אלא רק נוסע אתה יכול לקבל שבת גם קודם (למרות שיש בעיה של תחומין תחומין (עד י"ב מיל) זה רק דרבנן ולרמב"ם תוספת שבת זה רק דרבנן).
אפשר להשאיר בווסט גם סידור ספר לימוד או ממתקים, מבחינת הוצאתם מחוץ לתחום אין בעיה כי היציאה בהיתר והחפצים נגררים אחר האדם (בשם הגרש"ז) וגם מבחינת הטלטול וגם דברים אלו נצרכים לחייל.

שוכתב משו"ת טלפוני

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il