ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

האם חובה לכבד הורים רשעים ארורים אכזריים ומתעללים והאם חובה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג אלול תשע"ו

האם חובה לכבד הורים רשעים ארורים אכזריים ומתעללים והאם חובה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
אני בוגר מזמן. עברתי 40 מזמן אך הוריי הם רשעים ארורים אכזריים מאוד שהתעללו בי פיזית ונפשית מגיל 0 עד גיל 18 והלאה. ודפקו לי את החיים. נפשית. לא רק שהם מחללי שבת בפרהסיה ואפיקורסים, מדובר ברשעים אכזריים מאוד סדיסטים ומתעללים קשות שהיו צריכים לשבת שנים רבות בכלא אם הייתי מתלונן עליהם. אני מזמן לא גר איתם, אך מוזמן פעם ב3 שבועות לערך לשבת וגם בזה הם עוקצים ומחוללי מחלוקות ושנאות עם האחיות שלי ועושים לי עין הרע בפנים ולא מפסיקים לדבר עלי לשון הרע ולהוציא שם רע ועל כולם. וגם לשים לי שום מאחורי הכיסא... אי אפשר שלא לשנוא אותם שינאת מוות כי הם כליל הרוע והרישעות. מצידי שילכו מזמן. האם חובה לכבד הורים כאלו? האם חובה לומר עליהם קדיש? אני לא מעוניין שיעלו מדרגות בעולם הבא מהקדיש שלי. להיפך! אני רוצה שירדו מטה מטה בגיהנום ויסבלו. כמה שאני מתרחק מהם, תמיד יש פתח למחלוקות ולהצקות מצידם. אין סיכוי לשלום בית כמה ניסינו כי הם פשוט חלאות אדם מטבעם ומבחירה. אני בעל תשובה בתהליכים שנים רבות. עוד לא גמור לגמרי ועדיין רווק בן 47. גר לבד 40 דקות נסיעה מהם ובישוב אחר לגמרי. עובד לפרנסתי וחי בזכות עצמי. לא כותב מתוך כעס. מה התשובה? תודה רבה.

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך ומאוד הבנתי אותך, כל כך כואב, כל כך לא פשוט.
אני מבין את התחושות שלך ואת הרצונות, ויחד עם זה ברצוני לכתוב לך כמה דברים שגם אם לא יהיו קלים, חשוב להתבונן בהם.
במצב של כיבוד הורים, במצב שהם מעליבים ופוגעים אתה לא חייב לבוא אליהם. אתה יכול לשמור על מרחק מהם, מרחק שיגן על עצמך מהקשר איתם, מהפגיעה מהם ומעוד דברים שאתה סובל.
הדבר מותר לפי ההלכה ולפעמים חשוב מאוד. כמובן שלא אוכל לקבל תמונה מלאה מתוך מכתבך, ולכן אני ממליץ בדרך כלל בדברים כאלו לשאול רב באופן ישיר, לספר לו את כל הפרטים ולקבל תשובה, אך עניתי בינתיים באופן הכללי.
אך נקודה נוספת ברצוני להעלות. פעמים שאנו סובלים מאנשים מסוימים, לפעמים אפילו מקרובי המשפחה שלנו, והדבר גורם לנו לתגובות שונות.
פעמים שהדבר מוביל לכעס, פעמים שמוביל לתחושת כאב, אכזבה ועוד, ודברים אלו מאוד טבעיים. חשוב להכיר בהם, לכבד את המקום הזה, ולא לשפוט את עצמנו שכך אנו מרגישים. השיפוט של התחושות לא יגרום להן להיעלם, הן ימשיכו ורק יתעצמו.
גם אם ההורים מתנהגים אליך באופן מאוד לא ראוי, וגם אם מאוד לא פשוט לך עם הדברים שהם עושים, עדיין הם ההורים שלך, ועדיין להגיע למצב שבו אתה רוצה רק ברעתם בדברים הקיצוניים ביותר זה לא נכון ולא טוב.
יש בך כאב נורא, כעכס גדול עליהם, וזה טבעי, אך התחושות האלו מנהלות את המחשבות שלך, גורמות לך לחשוב שאתה מדבר רק מתוך שכל, רק מתוך שיקול הדעת במה שנכון, אך בתור אדם מהצד, שלא מלא בתחושות האלו מובן שאני רואה את הדברים אחרת.
הורים הם הורים, גם אם הם עושים דברים לא טובים, ואנו בתור בנים, צריכים לעבוד עם עצמנו להתגבר על התחושות האלו ולחפש את הטובה שלהם. זה לא קל, לפעמים עולות תחושות שלא מגיע להם, אבל חשוב שלא לשכוח שהם הורים, והם הביאו אותנו לעולם.
אני מאוד מציע לך לעשות עבודה נפשית על הדבר, לנקות את הלב שלך מהתחושות הלא טובות, להתנקות, אפילו בשביל שלא תהיה צריך לשאת איתך את המטען הכואב הזה, אפילו בשבילך, כי אתה סובל לא רק ממה שהם עושים לך, אלא גם ממה שעובר לך בראש, ממה שעובר לך בלב וכואב ומשפיע כל כך.
אם תרצה אשמח לכוון אותך לאנשים שיוכלו לעזור לך בתהליך הזה שאני מאוד ממליץ.
בברכת הצלחה רבה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il