ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שבת באתר אינטרנט הדסטארט | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


א אלול תשע"ז

שבת באתר אינטרנט הדסטארט


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום לרב, יש אתר באינטרנט. שאפשר דרכו לפרסם פרוייקט שאתה מבקש בשבילו תמיכה כספית, ואנשים לוחצים ותורמים, הם מגיעים לאתר דרך פרסום במרחבי האינטרנט, כל הדבר הזה אפשרי גם בשבת.. כלומר חילולי שבת עקב שנכנסים לאתר דרך הפרסום ואפילו יכולים לתרום.. השאלה שלי.. מה לעשות..
תודה

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
אילו בעל האתר היה שואל אותנו, בוודאי היינו משיבים לו שעליו להשתדל למנוע את אפשרות התרומה בשבתות. אולם כעת האתר פועל כפי שהוא פועל, אין לך כל אפשרות להשפיע על זמני הכניסה לאתר והתרומה לפרויקט שאתה חפץ ביקרו, ואתה שואל האם מותר להשתמש באתר זה. כאשר זוהי השאלה, התשובה היא שהדבר מותר למרות החשש מתרומות בשבת, מפני שאין ביטחון שאכן יתרמו בשבת. הדבר דומה להיתר למכור פרה למי שחשוד על השביעית, מפני שהוא יכול לשחוט אותה ולא לעבוד בה (שביעית פ"ה מ"ח, לדעת בית הלל). כלומר, לצרכים מסוימים (של דרכי שלום, או פרנסה, עיין גיטין סא ע"א) התירו לאפשר איסור לעבריין כאשר אין ביטחון שהוא יעשה איסור. הספק איננו עצימת עיניים מהסיכוי שאכן יתבצע איסור, אלא עצם העובדה שהדבר אינו ודאי מלמדת שמה שאתה עושה איננו הזמנה ישירה לאיסור. בדומה לזה פסק בשמירת שבת כהלכתה (פכ"ט סכ"ט ובהערה עה) לגבי מכונה למכירת משקאות העומדת ברחוב, שמעיקר הדין מותר להשאירה כך, מפני שלא בטוח שיקנו בה בשבת (אם כי המליץ לסגור אותה לפני שבת; ופשוט שאסור להשאיר אותה מתוך כוונה להרוויח את הלקוחות בשבת, ועיין גם שו"ת שבט הלוי ח"י סי' נז). ובנושא שאנו דנים בו, אם שומרי השבת יימנעו מלהשתמש באתר זה קרוב לוודאי שיצא שכרנו בהפסדנו, שפרויקטים חשובים לא יקבלו חשיפה ומימון.
לגבי שאלת "שכר שבת", האיסור להרוויח מעבודה בשבת (אפילו עבודה מותרת), נראה שאינו שייך במקרה זה, אפילו אם היה אפשר לבודד את הנרשמים בשבת משאר הימים, ומשני טעמים: א. זהו לא שכר על פעולה או שכירות חפץ, אלא תרומה (עיין ערוך השולחן או"ח סי' שו סי"ב), או תשלום על מוצר (עיין שו"ת מנחת יצחק ח"ג סי' לד אות ו). ב. ככל שידוע לי, התשלום עובר רק בסוף התהליך, כאשר מצטבר הסכום הדרוש, ולא מיד בשבת שבה נרשמו הגולשים.


שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il