ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מזוזה במקרר ענק | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט טבת תשע"ח

מזוזה במקרר ענק


הרב חגי לרר

שאלה:
שלום. תודה על התשובה
קשה לי מצד הסיבה שציינת שמקרר אינו ראוי למגורים..אלא אם ינתקוהו מהחשמל.
כלום-רפת בקר ולול תרנגולים מטונפים ..ואוצרות יין ושמן.(כמובא בשו"ע מזוזה סימן רפו - מקומות החיבים במזוזה. ראויים למגורים וניתן לשהות בהם יותר מכמה דקות..?.. אם הם מלאים..אלא נראה לי שזה מצד שאלו חלק ממזזות של הבית שלך כל המיתחם..אפילו שחדר זה או חדר בחצר זה אינו ראוי בכלל למגורים..יש בו מזוזה ומשתמשים בו.
ואם כן מקרר לא יותר גרוע מזה..מי יכול לגור בבית בקר ורפת ולול..וכלי כמו שרשמת אלא אם היו מרוקנים ומנקים אותם ואז זה לא רפת ולול וכולי..
לגבי החנות המדוברת..אמנם חנות הינה בספק מצד עצמה אבל במבנה של החנות יש בית מותקן למגורים מיטה ומקלחת וגרים שם לפעמים..והמקרר הענק הינו חדר מהמבנה.
הרבה אמות רבוע..
נראה לי פשיטא..הוא בעבר שאל מישהו ואמרו לו שפטור וכואב לי ...אז חיפשתי שיסכימו עימי שיהיה לו מקור שסומך עליו מה שנראה לי.עדיין הקושיות הנ’’ל מעיבות לי על העינין שבתשובה.
תודה

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "מזוזה במקרר ענק "

תשובה:
עיין בש"ך בסימן רפ"ו ס"ק ב' שכותב בשם הדרישה שרפת בקר ולולין חייבים במזוזה כיוון שלא היה שם בימיהם הרבה זוהמא. ואם יש הרבה זוהמא צריך שיהיה מקום שידור בו תמיד. שרק אז יתחייב במזוזה. ועיין גם בפת"ש שם. ופעם היה גם בית דירה ברפת. אך מקום שלא ראוי כלל למגורים לפי סברא זו פטור לגמרי ממזוזה. אך כבר כתבתי שאפשר להחמיר כיוון שיש דעות האומרות לקבוע מזוזה בלי ברכה.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il