ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שאל את הרב הלכה דיני ממונות בדרך

תוספת תשלום עבור תרמיל במונית בישראל

שאלה
נסעתי במונית בישראל. אמרתי "מונה" והנהג הדליק את המונה. לקראת סוף הנסיעה אני רואה להפתעתי חיוב נוסף על התרמיל שלי - 4.40 שקלים. מעולם לא חויבתי עבור התרמיל שלי. כאשר הנהג הוריד אותי שילמתי לו את מחיר הבסיס (20 שקל לנסיעה 19.80) אך לא את השאר כי הוא לא הודיע לי שהוא מחייב אותי על המטען. מה הייתי אמורה לעשות?
תשובה
התשלום לנהג המונית נקבע על פי מנהג המדינה. (בשכירות פועלים הכל כמנהג המדינה, משנה ב"מ פג. שו"ע חו"מ סימן שלא). משרד התחבורה קובע שמחיר ההסעה במונית כולל הובלת מטען יד של הנוסע; בעד כל מזוודה או כבודה אחרת ישלם הנוסע סך של 4.40 ₪ (משרד התחבורה - קובץ התקנות 7259, י' בתמוז התשע"ג, 18.6.2013 – עמוד 1321 - תוספת )סעיף 2( מחיר ההסעה במונית חלק א': נסיעה מיוחדת לפי מונה). הגדרה זו של משרד התחבורה לוקה בעמימות. שר התחבורה קבע במענה לפניית "משרד עורכי הדין בר-אור כהן" (מתאריך 24/07/2012) שקבלו על חוסר הבהירות בהגדרה זו, שתוספת תשלום על מטען בנסיעה במוניות תיגבה רק כאשר נהג המונית נדרש למאמץ וזמן נוספים בגלל המטען. למרות מענה זה של משרד התחבורה נותר עדיין חוסר בהירות בהגדרת גודל המטען, ומה נחשב "מאמץ וזמן נוספים". על פי כל האמור לעיל ברור שאם מדובר בתיק או תרמיל קטן שנחשב לכל הדעות כמטען יד נהגת נכון שלא שילמת לו עבור המטען. ואם מדובר בתרמיל גדול שדרש מהנהג מאמץ וזמן נוספים, היית חייבת לשלם לו עבור המטען ועלייך לעשות את כל המאמצים לאתר את הנהג ולשלם לו כדי שלא תכשלי באיסור גזל. ובמקרה שזה בלתי אפשרי, תתני את סכום הכסף לצדקה לזכותו של הנהג, משום שיש אומדנא דמוכח שהנהג יעדיף לקבל את זכות הצדקה במקרה זה שודאי לא יוכל לקבל את הכסף (שמעתי פתרון זה מאבי מורי שליט"א בשם מורו ורבו הגרח"פ שיינברג זצ"ל). במקרה שלא ברור אם המטען חייב בתשלום מבחינת גודלו או מבחינת המאמץ והזמן הנוספים שהנהג נדרש להם. לכאורה אינך חייבת לשלם לו משום שהמוציא מחברו עליו הראיה, אולם כדי לצאת ידי שמים כדאי גם במקרה זה לתת את סכום הכסף לצדקה ולהתנות שאם זה מגיע לנהג שיהיה זה לזכותו ואם לאו יהיה זה לזכותך. בכל מקרה, לעתיד כדאי לסכם את נושא התשלום על המטען מראש לפני כל נסיעה במונית כדי למנוע את כל אי הנעימות הנגרמת עקב חוסר הבהירות בנושא זה.
עוד בנושא דיני ממונות בדרך

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. שאל בהמשך לשאלה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il