ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הוספה לתפילת מוסף של ראש השנה ויום כיפור | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב תשרי תשס"ו

הוספה לתפילת מוסף של ראש השנה ויום כיפור


הרה"ג יעקב אריאל

שאלה:
בשנים האחרונות וגם בשנה זו זכיתי לשמש כשליח ציבור וכבעל מוסף בימים הנוראים במושב מסויים (שאיננו מקום מגוריי). השנה, לאור האירועים שעברו על כולנו בחודשים האחרונים (הגירוש מגוש קטיף והשומרון) ולאור אירועים קשים שחוו תושבי אותו מושב שבו אני נמצא במהלך החודש האחרון, ראיתי לנכון להוסיף את הניגון המקובל לתפילת דוד בתהילים ק"ב: תפילה לעני כי יעטוף...אל תסתר פניך ממני ביום צר לי.." במטרה לעורר את לב הציבור כולו בכלל וגם את ליבי שלי בהיותי שליחו של הציבור להתפלל בכוונה יתירה ולחוש את הקשר והחיבור לתפילה היוצאת מן הלב.
שאלותי הן:
1. האם נראה לרב כי הדבר ראוי או שיש להמנע מכך? בהקשר של ראש השנה, האם אין בדבר הפסקה לאחר ברכות השופר דבר בעייתי או שמא זהו חלק מתפילה ולכן אין בעיה (בכל מקרה השאלה רלוונטית גם לגבי יום כיפור..)
2. מיקום ההוספה. נראה היה לי שיש מספר אפשרויות להוספת השיר: לאחר החזרת ספר התורה עוד בטרם סגירת הארון, לאחר סגירת הארון עוד בטרם תחילת "הנני העני", בתוך תפילת "הנני העני", לאחר תפילת "הנני העני" ולפני הקדיש. מתי נראה לרב שראוי יותר לעשות כן? (ולגבי יום כיפור, אם ארצה להוסיף את הניגון בתפילת "נעילה" מתי עלי לעשות זאת?)

תשובה:
מותר להוסיף פסוקי תהילים אולם לא באמצע תפילת העמידה. אתה יכול להשתמש בלחן באחד הפיוטים.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il