ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

צניעות - למה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה כסלו תשס"ח

צניעות - למה?


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
אני מדריך בבני עקיבא ולאחרונה החניכים שלי התחילו להיפגש ולעשות פעילויות שונות יחד עם השבט של הבנות. ניסיתי להסביר להם על האיסור, אבל לא הצלחתי לשים את האצבע על הנקודה המדויקת למה בדיוק אסור לדבר/להתקרב/לצחוק וכו’ עם נשים. (החניכים בכתה ז’,אם זה רלוונטי).

אולי הרב יוכל להסביר לי (הסבר שכלי) את הסיבות להתרחקות או אולי להפנות לאיזה ספר ?

תשובה:
יש ספר מאמרים טוב על ענין הצניעות. הספר נקרא כותנות אור.
הרעיון המרכזי של הצניעות קשור לרעיון הקדושה. הקב"ה נותן לנו כוחות חיים. אנו מאמינים שיש דרך נכונה להשתמש בכל כוח שנותן לנו הקב"ה החכמה לדעת להשתמש בזמן במקום בכוונה ובדרך הנכונה בכל כוח שניתן לנו. לגבי כל הכוחות הם יכולים להתעלות ולהיות אנושיים יותר , קדושים יותר אם אנו יודעים מתי להתאפק ולא להשתמש בהם בצורה סתמית. ככל שאנו שומרים על הכוח ולא מוצאים אותו בצורה סתמית כך אנו זוכים שבזמן שנצטרך להשתמש בכוח זה הוא יתגלה בעוצמה ואיכותיות גדולות יותר. זהו הסוד שיש ביכולת להצניע כוחות.

הקב"ה ברא את הכוח להמשך למין השני בכדי שיווצר קשר עמוק בין האיש והאישה. מכוח הקשר הזה יוכלו לבנות בית. כל שימוש בכוח המשיכה שהקב"ה יצר הוא בזבוז הכוח שלא במקום ושלא בזמן הנכון. בגיל הנעורים האיש צריך להשקיע את כל כוחותיו בפיתוח הכוחות האישיים שלו. רק לאחר שהאיש מפותח וכך גם האישה יביא המפגש של בני הזוג לעוצמה. כל עיסוק בקשר שהוא חלקי בין איש ואישה הוא שללי גם מצד שאין כאן שמירה על המתנה המופלאה של הכוח המשיכה בין המינים בצורה סתמית. וגם משום שזה מפריע ליכולת לכל מין להתפתח בצורה אופטימאלית ללא המתח שיש בקשר שיש במפגש בין מינים שונים.

אם יש לך צורך בעוד הסברה אשמח להסביר. יתכן שכדאי לך להזמין תלמיד חכם לחניכים שלך שהוא יוכל להסביר להם את הנושא בצורה רחבה. אם מדובר על חניכים באזור ירושלים אולי אוכל לעזור לך לבוא לשוחח עם חניכך.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il