ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

האם ללמוד הלכה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ו תמוז תשע"ג

האם ללמוד הלכה?


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
שלום לרב,
למדתי בישיבה תיכונית ברמה תורנית גבוהה ,וכיום אני מסיים שנה ה' ומתלבט בהמשך דרכי בלימוד ,האם להמשיך במתכונת של לימוד גמרא או ללמוד הלכה?

תשובה:
לפני שנים רבות הייתי בצומת שלך והתלבטתי לאחר התייעצות עם אביהם של ישראל הרב מרדכי אליהו זצ"ל הפסקתי להתלבט והתחלתי ללמוד הלכה .
הרב אליהו אמר לי תעבור פעמיים על בן איש חי ותתחיל ללמוד במסגרת הלכה.
נביא בפניך כמה הסברים שניתנו לכך על ידי כמה וכמה תלמידי חכמים .
א. הלימוד בכול הדורות היה לאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא , וכך הוא מתאים בימינו .
ומאז שנפתחו מסגרות ללימוד הלכה בישיבות ההסדר לרבנות ולדיינות תלמידים רבים יותר ממשיכים ללמוד , ומוצאים עניין רב יותר בלימוד.
ב. הלימוד בליטא אשר השתנה באופיו נקבע אף הוא לצורך שלא יעזבו את הישיבות ויהיה לתלמידים גירוי אינטלקטואלי. לכן טוב לקחת משיטה זו אך לא לשקוע בה ולהגיע להספקים כפי שכתבו פוסקים רבים (ובראשם המהר"ל).
הגר"ד ליאור שליט"א דגל בשיטה ללמוד דף בשבוע בסדר בוקר. גדולי ישראל מאז ומעולם היו אנשי הלכה ,ללא עולם ההלכה למעשה בארבעת חלקי השו"ע יש בכך חיסרון גדול בבניית תלמידי חכמים, שמעתי לא לפני הרבה זמן את הרב יעקב יוסף זצ"ל שאמר 'כמה תלמידי ישיבות יש רבים וכן ירבו, כמה מעטים פוסקי הלכות יש לנו' .
ד. על מנת לחיות את התורה הנך חייב לדעת הלכות שבת , נידה. הרי תורתנו תורת חיים ובידיעתה שמירתה כראוי, יודעים את המותר והאסור.
ה. כאשר לומדים הלכה איכות הלימוד בגמרא משתבח.
ו. ולסיום נוסיף שהנך צריך לעשות השתדלות לפרנסה ובכך שאתה תילמד הלכה ותיבחן על נושאים אלו ברבנות הראשית , הנך מקיים השתדלות זו.
ה' יצליח דרכך.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il